YAZ HİÇ BİTMESİN DİYENLERE : SAKIZ ADASI

YAZ HİÇ BİTMESİN DİYENLERE : SAKIZ ADASI

Uzun bir aradan sonra HappyWeekendMe geri döndü!

İş güç derken yoğun bir kışın ve ardından da bol denizli güneşli tatillerle geçen bir yazdan sonra artık yazı yazma vakti geldi 🙂

Madem tatillerden geldik, hatta Eylül’de de tatillere devam, o zaman ilk yazımız da bir yaz destinasyonu olsun: Yunan adalarından en sevdiğimiz; Sakız Adası.

ÇEŞME’NİN HEMEN YANI BAŞINDAKI ADA: SAKIZ (CHIOS)

Türkiye’ye en yakın adalardan biri olan Sakız adası, Yunanistan’ın beşinci büyük adası.

Adada irili ufaklı yaklaşık 60 köy var, ada nüfusu da 50 bin civarlarında.

Adanın orijinal ismi Chios. Bu isim, mitolojide denizler tanrısı olan Poseidon’un kızı (bazı kaynaklarda oğlu da deniyor) Chioni’den geliyor. Chioni “kar” anlamına geliyormuş.

Efsaneye göre Chioni, o zamanlar tamamen çöl olan bu adada dünyaya geliyor ve onun doğumu ile beraber adaya kar yağmaya başlıyor. Kardan sonra da ada bereketli topraklar haline geliyor, bu nedenle de adaya “Chios” ismi verilmiş.

Ada Türkçe’deki ismini ise üzerinde yer alan sakız ağaçlarından alıyor, ancak ne yazık ki önce 2012’de sonra da 2016’daki yangınlarda bu ağaçların büyük bir kısmı yok olmuş durumda Yine de adanın çeşitli yerlerinde bu güzel ağaçlardan görmeniz hala mümkün. (beni tanıyanlar için, evet damla sakızından hiç ama hiç hoşlanmıyorum, ama ağacın kendisi çok güzel, ona lafım yok 🙂

Her yer denİz, her yer plaj!

Yunan adalarının çoğunda olduğu gibi Sakız’da da en güzel yapılacak şey arabaya atlamak ve adayı karış karış, koy koy gezmek, her plajda denize girip çıkmak. Adanın her tarafında farklı özelliklere sahip plajlar ve koylar bulmak mümkün.

Biz 2 günde toplam 6 farklı plaj gezdik! En bayıldıklarımızı da sıraladık:

 • Vroulida:

Adanın en güneyinde yer alan bir koy. Deniz ise tam anlamıyla muhteşem! Arabaları park ettikten sonra epey dik bir yokuştan inerek ulaşabiliyorsunuz ama tüm mücadeleye değiyor! Koyda her hangi bir plaj tesisi yok yani şezlong, şemsiye vs bulmanız mümkün değil, kendiniz getirmeniz gerekiyor, ancak denize girmek için mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. (arabaları park ettiğiniz yerde minik bir cafe var, yiyecek içecek almak isterseniz)

(fotoğraf için teşekkürler exploregreece.com)

 • Glari Beach:

Adanın kuzey doğusunda yer alan bir beach club. Minik bir koyda tek mekan, deniz burda da turkuaz rengi ve çok ama çok güzel. Beach club’a giriş ücreti yok ama şezlong başına 2 Euro alıyorlar, bir şişe de su hediye ediyorlar bununla beraber:) Mekanda biz gittiğimizde çok güzel club müzikler de çalıyordu, hafif partileme modu ama bir yandan da nefis bir deniz güneş isterseniz mutlaka buraya gidin.

 • Lithi Beach:

Adanın batısında yer alan, en meşhur plajlardan biri. Kum bir sahili var, deniz de oldukça sığ bu nedenle de çocuklu aileler tarafından çok tercih ediliyor. Plaj boyunca pek çok restoran var, her birinin de kum tarafında şezlong / şemsiye alanları mevcut. Herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, sadece yediğinizi içtiğinizi ödeyerek tüm gün rahatlıkla burada kalabilirsiniz. Plajın etrafındaki restoranlar da aşırı başarılı, yeme içme notlarında göreceksiniz:)(fotoğraf için teşekkürler exploregreece.com)

 • Agia Fotini:

Burası da şemsiye-şezlong-restoran konforu bulabileceğiniz güzel plajlardan biri. Adanın doğusunda yer alıyor, kum sahili ve de çok güzel bir denizi var. (fotoğraf için teşekkürler explorechios.com)

 • Karfas

Adanın en bilinen, en büyük plajı. Çok özel bir durumu yok ama upuzun kum bir sahil ve de oldukça sığ ama güzel bir denize sahip. Hatta deniz o kadar sığ ki biraz yürüdükten sonra denizin ortasında bileklerinize kadar suda kaldığınız bir yere denk gelebiliyorsunuz. Tabi sonra yeniden derinleşiyor o ayrı. Adanın doğusunda, merkeze oldukça yakın bir konumu var. Restoranlar, şemsiye-şezlong imkanları olan keyifli bir plaj.

(fotoğraf için teşekkürler explorechios.com)

 • Mavra Volia:

Adanın güneyinde yer alan, volkanik taşlardan oluşan bir koy. Burda kum yok:) Ayağınızın altında kocaman siyah / gri taşlarla biraz zor yürüyerek denize giriyorsunuz ama değişik doğası ile mutlaka bir kere görmeye değer bir yer. Volkanik taşlar ada halkı için oldukça kıymetli, zaten bunu koyun hemen girişindeki kocaman “taşları almak yasaktır” tabelalarından da anlayabiliyoruz. Sanırım söylemeye gerek yok, koyda herhangi bir tesis mevcut değil, sadece taşlar ve deniz var:)

TARİHİN İZLERİNDE BİR KASABA : PYRGI

Deniz güneşe mola verelim biraz da adayı gezelim derseniz, ilk gitmeniz gereken yer Pirgi.

Sakız adasının güneyinde yer alan Pyrgi daha yaklaştığınızda bile değişik mimarisi ile diğer köylerden farklı olduğunu hissettiriyor.

Köy, 14.yy’da Cenevizliler tarafından sakız ticaretinin merkezi olarak kurulmuş, köye giriş çıkışı sağlayan taş kapılar, daracık sokaklar ile ortaçağ şehirlerinin tüm özelliklerini taşıyor.

Köyü diğerlerinden ayıran ise evlerin dış duvarlarındaki desenler! Köyde her bina, ister ev ister kilise olsun, xysta (çizik) ismi verilen siyah beyaz geometrik desenlerle bezenmiş durumda. Buna bir de balkonlardan sarkan domates ve çiçekleri de eklediğinizde, pek çok yerde yazdığı gibi “tablo gibi bir köy” ile karşılaşıyorsunuz.

Instagram için etkileyici bir kare peşindeyseniz, olmanız gereken yer burası yani:) Eğer adada tek bir köy gezecekseniz o kesinlikle Pirgi olmalı!

(fotoğraflar için teşekkürler greektimes.com)

Peynİr, kalamar ve uzo!

Adada yediğimiz içtiğimiz her şey çok ama çok güzeldi! En basit restoranda bile oturduğunuzda, nefis bir salata, çıtır çıtır kalamar ve itiraf etmemiz gerek, Türkiye’de bulamadığımız kadar lezzetli ahtapotlar bulmamız mümkün.

Yine de nerde ne yiyelim derseniz, mutlaka ve mutlaka;

Adadakİ tÜm Yunan bİralarInI deneyİn!

Mythos, Fresh Chios veya Fix içmeden hiç bir gününüz geçmesin:)

Her yemekte bİr “greek salata” sÖyleyİn.

Bizdekilerden farklı olarak üzerinde kocaman bir beyaz peynirle servis ediyorlar, yalnız dikkat, acayip çok soğan kullanıyorlar. Sevmiyorsanız önden söylemekte fayda var sonra ayıkla ayıkla bitmiyor:)

(fotoğraf için teşekkürler minervahoraio.gr)

Chios’a Özel bİr peynİr olan “mastelo cheese” deneyin.

Genellikle ızgara yapılarak servis ediliyor, bazı yerlerde ise ballı versiyonları mevcut. Bildiğimiz hellim peynirinin tuzsuzu gibi, çok hafif ve lezzetli!

Bol bol kalamar ve ahtapot yİyİn!

Doysanız bile devam edin, valla burdaki kadar güzel kalamar ve ahtapot ne yazık ki bizde yok.

İyi de bunları nerde yesek içsek derseniz de aşağıdaki adreslere bir bakın, biz hepsinden çatlayana kadar yemiş ve keşke daha da yesek diyerek çıktık.

Kyra Despoina: Lithi Plajı’nda muhteşem bir deniz ürünleri restoranı. Dev porsiyonlarla taze taze pişirilmiş balıklar, karides, kalamar, ahtapot aklınıza ne gelirse doya doya yiyebiliyorsunuz.

Roussiko: Thmiana bölgesinde yerel mimaride yapılmış bir bina, birden fazla minik terasa sahip dolayısıyla çok insan alan ama size çok az kişiyle samimi bir ortamda yemek yeme hissi yaşatan bir mekan. Menüsünde yerel mezelerden deniz mahsüllerine, kabak dolmasından tavşan yahnisine kadar pek çok farklı seçenek mevcut. Zeytinyağlı yaprak sarması, tzatziki, kabak kızartma, ballı mastello peyniri ve de ahtapotlar inanılmazdı!

(fotoğraf için teşekkürler www.mysteriousgreece.com)

Adanın kuzeydoğusunda, Glari Beach’in çok yakınındaki balıkçı kasabası Lagkada’da da çok güzel deniz restoranları bulmanız mümkün. Minik bir koyda yer alan bu kasaba hem gezip görmek hem de keyifli bir ölen yemeği için harika!

Yunan adası tatili tabi ki uzosuz olmaz!

Restoranların çoğunda uzo istediğinizde size uzun bir liste sayıyorlar, genellikle isimleri bile aklınızda tutamıyorsunuz.

En tanıdık olan tabi ki Barbayanni, ama biz bu sefer Sakız’da üretilen Kazanisto isimli uzo’yu denedik.

Adada yetişen anasonlar kullanılarak yapılan bu yerel uzo tüm yemeklerimizde bize eşlik etti, mutlaka deneyin.

 

NerEde kalInIr?

Adanın özellikle doğu tarafında tüm sahil boyunca pek çok otel ve pansiyon bulmanız mümk?ün. Koca koca otellerden ziyade biraz daha butik oteller yaygın, ister sahil kenarında isterseniz de biraz daha içerlerde, kasabalarda mandalina bahçeleri içinde oteller bulabiliyorsunuz. Biraz didiklemek lazım:)

www.booking.com

Biz, bence adanın en güzel kasabası olan Kambos’ta kalmayı tercih ettik, iyi ki de etmişiz! Adanın en şirin bölgelerinden biri, şehir merkezinin 6km güneyinde yer alıyor. Bölge, narenciye bahçeleri ve de Thimiani bölgesinden gelen taşlarla yapılan binaları ile meşhur. Kasabada neredeyse tüm binalar bu sıcak sarı taşlardan yapılmış, yüksek duvarlarla çevrili kocaman bahçelere sahip. Büyük malikaneler, güzel kiliseler ve çiçeklerle bezeli sokaklarla dolu bir bölge.

Bizim kaldığımız otel de yine narenciye bahçeleri içinde bir yerleşimdi, Voulamandis House. Adalı bir aile tarafından işletiliyor, biz çok ama çok memnun kaldık, yine gitsek yine orda kalırız:)

(fotoğraf için teşekkürler booking.com)

NasIl gİdİlİr?

Çeşme’den feribotla 45dk, hızlı feribotla 20dk bir sürede adaya geçmeniz mümkün. Genellikle sabah & akşam olmak üzere birer sefer oluyor ama tarihe göre değişiklik olabilir, Önden bakmakta fayda var.

https://www.turyolonline.com

http://www.erturk.com.tr/tr

Adayı araba / motorsiklet kiralamadan gezmek pek mümkün değil. Oldukça büyük bir ada, taksi veya toplu taşıma konusu ise çok kısıtlı. Üstelik adanın gerçekten tadını çıkarmak için, nerde kalıyor olursanız olun, farklı taraflarına mutlaka gitmek lazım o nedenle arabanız olmaı çok kritik. Araba kiralamayı önden de yapabileceğiniz gibi adaya vardığımızda, hemen feribot iskelesinin karşısındaki rent a car şirketlerinden de kiralama yapabiliyorsunuz.

Biz Sakız’ı çok ama çok sevdik! Yine gideriz:)

 

34 Comments

 • comprar viagra generico

  April 7, 2019 at 8:07 pm

  En general los estudios a realizar no resultan dolorosos ni molestos para el paciente. De igual manera hay tratamientos para poder controlar directamente la impotencia masculina, y a continuación verás algunos de ellos.

 • comprar viagra online españa

  April 8, 2019 at 3:53 pm

  La impotencia es también más común de lo que se puede pensar en personas jóvenes. Donde comprar Viagra

 • medicación

  May 12, 2019 at 7:39 pm

  También los opiáceos, la cimetidina y los diuréticos como la espironolactona y las tiazidas podrían provocar este problema.

 • cialis generico barato

  May 17, 2019 at 12:26 pm

  Pues ha llegado el momento de empezar a probarnos. Comprar cialis españa

 • comprar levitra generico

  May 19, 2019 at 8:54 am

  La disfunción eréctil es un problema que afecta a millones de hombres en todo el mundo, y que tiene una gran repercusión en su calidad de vida y en la de sus parejas. https://comprarlevitra.com/

 • remedios para la impotencia

  May 20, 2019 at 7:22 pm

  A nivel biológico, una erección se da cuando el cuerpo cavernoso del que está constituido el miembro, se llena de tanta sangre que los vasos sanguíneos que lo recubren hacen que este se hinche, provocando de esa manera la erección. medicamento para mantener la ereccion

 • cialis

  May 23, 2019 at 6:30 pm

  Simple problems can be dealt with in a few visits, but more complex problems may require several months or even years of therapy.

 • comprar cialis generico

  May 28, 2019 at 7:44 pm

  El riesgo de impotencia aumenta con la edad. Comprar cialis online entrega 24 horas..

 • medicina

  May 30, 2019 at 11:02 am

  Sí porque es cierto que a medida que el hombre va cumpliendo años aumentan los casos de manera exponencial.

 • propecia

  May 31, 2019 at 12:15 pm

  8 million people in the United States. Some men have a genuine fear of going bald and it can cause high stress levels, low self-esteem, reduced sex drive and even depression. Scalp pruritus, commonly known as an itchy scalp, is a common problem that many people experience at some point during their lifetime.

 • oprolevorter

  June 10, 2019 at 5:14 am

  Greetings! Very helpful advice on this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 • their explanation

  June 13, 2019 at 2:24 pm

  I just want to mention I am just very new to blogging and site-building and truly enjoyed your web-site. Most likely I’m likely to bookmark your site . You amazingly come with outstanding article content. With thanks for revealing your website.

 • John Dheel

  June 17, 2019 at 4:31 am

  This site is my aspiration , real superb pattern and perfect subject matter.

 • John Deere Service Manuals

  June 17, 2019 at 8:19 am

  I like your writing style truly enjoying this web site .

 • Shirly Pumphery

  June 17, 2019 at 10:14 pm

  I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • John Deere Repair Manuals

  June 19, 2019 at 12:04 am

  I’d have got to consult you here. Which is not something I usually do! I spend time reading an article that will make people believe. Also, many thanks for

 • John Deere Technical Manuals

  June 19, 2019 at 7:17 pm

  Through which Article is stuffed with helpful. Many thanks for that kind connected to expressing C Follow through later on.

 • sitio educativo

  June 22, 2019 at 11:00 am

  La ansiedad de desempeño es una forma común de impotencia psicogénica generalmente causada por el estrés o por la ansiedad. Cuando hay un orgasmo o cuando el estímulo para la erección acaba, el cuerpo cavernoso se vacía, el pene vuelve a quedar flácido.

 • John Deere Service Manuals

  June 27, 2019 at 9:34 pm

  Hey, what kind of anti-spam plugin do you use for your blog..:~;-

 • Golden Yacko

  June 30, 2019 at 9:55 am

  After study a handful of the web sites on your website now, and i also truly such as your strategy for blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls look into my web page likewise and let me know what you consider.

 • Shani Schubach

  July 1, 2019 at 12:50 am

  After study a few of the websites in your internet site now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will also be checking back soon. Pls look at my web site at the same time and let me know how you feel.

 • May Laventure

  July 1, 2019 at 8:54 pm

  I dugg some of you post as I thought they were handy invaluable

 • pastillas online

  July 2, 2019 at 2:18 pm

  La erección ocurre cuando cientos de vasos sanguíneos del pene se llenan de sangre. La presión arterial alta si no es tratada a tiempo puede conducir a la disfunción eréctil.

 • Lemuel Stroud

  July 2, 2019 at 9:51 pm

  Nice post. I understand some thing more challenging on distinct blogs everyday. It will always be stimulating to read content off their writers and rehearse a specific thing there. I’d would prefer to apply certain while using content in this little blog whether you do not mind. Natually I’ll offer you a link with your internet weblog. Many thanks sharing.

 • Clara Rossingnol

  July 3, 2019 at 10:03 pm

  wow, these are amazing, can you make some prints and sell them, lots of people would buy them nice job, wow

 • farmacia espana

  July 6, 2019 at 10:54 pm

  Reformas del tejido conjuntivo alrededor del cuerpo cavernoso, que producen una erección permanente, Priapismo, representan igualmente la causa. Para fazer o diagnóstico da disfunção erétil, o médico irá fazer um registo detalhado de todas as dificuldades sentidas durante o contato íntimo, além de se informar sobre outras possíveis causas como depressão ou uso de drogas por exemplo, que possam estar na origem do problema. Comprar cialis generico en farmacias..

 • Lilliana Slawson

  July 7, 2019 at 8:03 am

  hello there boys it’s actually I am, Simply put I have fallen for a second time. Document haven?¯t been in this incredible website for many years since I have shed items private data, at the present I recently uncovered them back! Can miss all of you all of you seem to be our friends I presume all of you. Nice post!

 • Denis Galvani

  July 7, 2019 at 10:13 pm

  My personal sis advised me personally about your internet site and exactly how excellent it truly is. She’s proper, I’m genuinely amazed using the composing and clever style. Seems like to me you’re merely itching the surface in terms of that which you might accomplish, nevertheless you’re off to a terrific start!

 • buy cialis

  July 8, 2019 at 12:53 pm

  This is the best erectile dysfunction medication for treatment of erectile dysfunction today.

 • medicamentos

  July 29, 2019 at 7:30 pm

  Hablaré desde el lado que interesa a quien lo toma, los efectos que me produce y porque pienso que es mejor esto que la Viagra. Ellos no están bajo la presión tener que causar un coito normal.

 • buy cialis

  August 2, 2019 at 12:50 pm

  Among men under the age of 40, only about 5 percent suffer from erectile dysfunction.

 • comprar levitra

  August 6, 2019 at 3:55 pm

  Esta dificultad recibe distintos nombres: impotencia (un nombre ya en desuso), disfunción eréctil, o problemas de erección.

 • you can try this out

  August 14, 2019 at 11:15 pm

  I just want to tell you that I’m beginner to blogging and honestly liked your web blog. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely have great posts. Regards for sharing with us your web-site.

 • comprar en línea

  September 17, 2019 at 1:04 pm

  Disfunción eréctil causas. Puede haber varios factores que contribuyen a la impotencia. Pues vamos a jugar a algo así con el sexo. Cialis fin de semana…

Post a Comment