BİR KIŞ RÜYASI: NOEL PAZARLARI

BİR KIŞ RÜYASI: NOEL PAZARLARI

Kış tatili denince akla hep kayak geliyor, ama meğer Avrupa şehirlerinde Noel dönemi kendi başına nefis bir tatil bahanesiymiş 🙂

Kıtanın pek çok yerinde, farklı farklı şehirler minik birer Noel kasabasına dönüşüyor! Her yerde ışıklarla, Noel süsleri ile bezeli sokaklar, festivaller, sıcak şaraplar ve de nefis yiyecekler, başka ne isteriz ki!

Hadi bu sene gidelim derseniz de, korkmayın, hala vakit var. Pek çok şehirde Noel pazarları 30 Aralık’a kadar devam ediyorlar!

Çok hızlı bir planla, haftaya glühwein keyfi yapabilirsiniz!

3 gün 3 gece Christmas Market Keyfİ:

Christmas Markets ya da Weihnachtsmarkt konseptinin en başarılı olduğu yerler, İngiltere, Almanya ve Fransa. Tabi diğer ülkelerde de mutlaka keyifli oluyordur, o ayrı 🙂

Biz de Noel pazarları turumuza Almanya’dan, Frankfurt şehrinden başladık. Perşembe-Pazar bir tatil ile 2 ülke / 5 farklı şehir gezdik! 

Rotamız: Frankfurt – Eguisheim – Colmar – Strasbourg – Heidelberg

Frankfurt / Almanya

Turumuzun ilk durağı Frankfurt oldu.

Bu şehirde çok az vakit geçirebildik, ancak bu kadarcık bir zaman bile ne güzel bir şehirmiş dememize yetti.

(fotoğraf için teşekkürler frankfurt-tourismus.de)

Frankfurt, bir Alman şehri olmasının yanı sıra çok uluslu, tam bir dünya kenti.

Şehirde pek çok uluslararası firmanın merkezi ve ofisleri mevcut, dolayısıyla da dünyanın her yerinden gelen insanlara ev sahipliği yapıyor. Bu da şehre çok tatlı bir doku katmış. Şehrin merkezi, Mainhattan diye minik bir şakayla adlandırdıkları kısım. Bu bölgede, bahsettiğimiz tüm firmaların, büyük bankaların ofislerini, genel müdürlüklerini görmeniz mümkün.

Tabi bu kadar farklı ülke ve kültürden gelen insanların bir arada yaşamasının bir başka avantajı da çok farklı mutfaklara ait onlarca restoran bulunması! Frankfurt’ta çok lezzetli Alman yemeklerinin yanı sıra aklınıza ne gelirse en iyisini bulma şansınız var.

Biz şehirdeki tek akşam yemeği hakkımızı Türkiye’de iyisini bulamamaktan muzdarip olduğumuz Thai mutfağından yana kullandık. Şehrin merkezinde yer alan Suvadee çok ama çok başarılı bir Thai restoranı! Restoranın adı melek anlamına geliyormuş. Oldukça geniş menüsünden aklınız gelen her türlü Thai yemeğini deneyebilirsiniz.Sonraki günlerimizde bol bol sosis yiyeceğiz nasılsa diye düşünüp Frankfurt’ta farklı bir seçim yaptık. İyi ki de yapmışız! Yemeklere bayıldık:)

(fotoğraflar için teşekkürler online-tischreserviergun.de)

Frankfurt şehir merkezi aynı zamanda, ziyaretçi sayısı ve de boyutu açısından Almanya’nın en büyük Noel pazarlarından birine sahip. Römerberg ve St. Paul meydanında yer alan (ve tabi aradaki sokaklara yayılan) Noel pazarı çok ama çok keyifli. Şehre yayılmış bu pazar içerisinde çeşit çeşit rengarenk hediyelik eşya ve Noel süsleri satan standlar, sıcak şarap veya farklı içecekler satan köşeler ve de bol bol, çeşit çeşit yiyecek standı arasında dolaşıyorsunuz!

(fotoğraflar için teşekkürler frankfurt-tourismus.de)

Yalnız, tam bir Alman disiplini, saat 21:00 olduğu anda tüm standlar anında, 5 dakika bile geciktirmeden kapanıyor! Pazarı gezmeye giderken bunu aklınızda bulundurmanızda fayda var, yoksa bizim gibi daha yarısına bile gelmeden her yeri kapanmış bulabilirsiniz.

Ne yİyelİm İÇelİm?

Bol bol glühwein ve benzeri sıcak alkollü içeceklerden içmenizi tavsiye ederiz. Sıcak şarabı Türkiye’de hiç içmediğimiz kadar güzel ve bol çeşitli yapıyorlar, zaten hava da soğuk, bayaa güzel geliyor. Buna ek olarak daha farklı, baharatlı ve sıcak alkollü içecekler de mevcut. Alkol istemem derseniz de sıcak ve ballı elma suyu, sıcak çikolata gibi pek çok seçenek de tabi ki mevcut.

Almanya’daki Noel pazarlarının en dikkat çeken yiyeceklerinden biri, çikolata kaplı meyveler ve de üzerlerine yazılar yazılmış kocaman kalp şeklinde zencefilli kurabiyeler.

(fotoğraflar için teşekkürler atasteofkoko.com ve lajollamom.com)

Tabi ki, Almanya’da olduğumuza göre sosis & pretzel standlarını da es geçmek olmaz! (Evet, Noel pazarları turumuzun büyük bir kısmı yeme içmeden ibaret:)

(fotoğraf için teşekkürler atasteofkoko.com)

Eguisheim / Fransa

Frankfurt’tan sonra ikinci durağımız, 2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü (Village Prefere de Français) seçilen Eguisheim oldu.

Cuma sabahı Frankfurt’tan arabayla, çok da keyifli bir Autobahn yolculuğuyla, yaklaşık 3 saate Fransa’nın bu tatlı köyüne geldik.

Bu mini minnacık orta çağ köyü, Alsas bölgesinin tüm özelliklerini yansıtıyor. Tatlı mimarisi, ahşap detaylı renkli evleri, dar sokakları ve de tabi ki Noel süslemeleri ile oyuncak bir kasabayı anımsatıyor.

Köyün etrafı bağlarla çevrili, zaten bu bölge şarapları ile meşhur, “Alsas Şarap Yolu’nun”(Alsace Wine Route) başlangıcı kabul ediliyormuş.

Tabi bağları gezmek için başka bir mevsimde gitmekte fayda var, Noel dönemi bağları görmek yerine şarapları içmek için daha doğru bir zaman:)

Köy çok ufacık dolayısıyla 1 saat bir zaman ayırmanız yeterli. Köyü şöyle bir dolap dükkanlara girebilir, ortadaki Noel pazar alanında sıcak şarap içebilirsiniz.

Köyde yer alan pek çok pastane ve bisküvi dükkanında da çok lezzetli Noel kurabiyeleri ve de bu bölgeye özel bir kek olan “Pan D’Epice” (Alsatian Spice Bread) bulabilirsiniz. Ve tabi, eğer seviyorsanız, bu bölgeye ait şarapları deneyebilir, eve bir kaç şişe getirebilirsiniz.

(fotoğraflar için teşekkürler cuisineaz.com ve frenchmoments.eu)

Colmar / Fransa

Günün diğer yarısını ise, Eguisheim’in hemen 15 dakika uzağındaki Colmar şehrinde geçirdik. Hiç abartmıyoruz, tüm gezinin en güzel ve en keyifli saatlerini de burada yaşadık!

 

Colmar şehri, 9.yy’da kurulmuş bir şehir. 13.yy’da bağımsız imparatorluk şehri statüsünü alıyor. Sonrasında Fransa himayesine giriyor. İlerleyen zamanlarda ise Alsas bölgesi ve tabii Colmar, sürekli Fransa ile Almanya arasında gidip geliyor, sık sık el değiştiriyor. Son olarak 1945 yılında ise Fransız toprağı haline geliyor. Tüm bu el değiştirmelerden dolayı da bölge aslında ne tam Alman ne de tam Fransız! Her iki kültüre ve dile rastlayabiliyorsunuz, biraz melez bir bölge haline gelmiş durumda.

La Magie de Noel

Şehir, 23 Kasım’dan Aralık sonuna kadar baştan aşağı bir rüya şehre dönüşüyor.

Her yer, her sokak baştan aşağı ışık ve süslerle bezeniyor. Zaten bu döneme de “La Magie de Noel a Colmar” (“Colmar’da Noel Sihri) ismi veriliyor.

Şehrin merkezinde toplam 6 farklı Noel pazarı kurulmuş durumda. Bunlardan 1 tanesi, Koifhus’taki kapalı bir mekan içerisinde kurulan Pazar. Kalan 5 tanesi ise şehrin farklı meydanlarına kuruluyorlar. Petite Venice’deki ise “Children Christmas Market” diye geçiyor, Çocuklar için eğlenceli oyunlar, minik lunapark hissiyatlı oyuncaklar mevcut. Bu pazarların hepsini yürüyerek gezebiliyorsunuz, birinden birine ışıklar ve süslerle dolu sokaklardan yürüyerek geçebiliyorsunuz.

Colmar, yine bir Alsas şarap kenti olmasından kaynaklı, pek çok lezzetli şaraba ve de tabi ki restorana ev sahipliği yapıyor. Daha cici bici bir yemek deneyimi isterseniz, şehirde yer alan restoranları deneyebilirsiniz. Yine de bizim önerimiz, hazır bu kadar kocaman bir Pazar yeri kurulmuşken, minik minik lezzetler tadarak dolaşmanız. Bir standda krepler, diğerinde sıcak şarap, ayrı bir standda peynir ve şarküteriler yiyerek gezmek kesinlikle çok keyifli!

Şehir bu dönemde epey kalabalık, bu nedenle eğer burada kalacaksanız otelinizi mutlaka önden ayırtın. Eğer Colmar’da kalmayacaksanız da, tüm şehri ve marketleri gezmek için bir 4-5 saat ayırmanızı tavsiye ederiz, gezecek görecek çok şey var:) Noel marketleri öğlene doğru açılıyor, akşamları da 20:00-21:00 gibi kapanıyor, günün planını buna göre yapmakta fayda var.

Bu arada şehrin içerisinde pek çok muhteşem Noel süsleri satan ufak ufak dükkanlar var, eğer ağaç süslerine, kar kürelerine, müzik kutularına vs bayılanlardansanız, burda minik bir servet harcamaya hazır olun!

Strasbourg / Fransa:

Fransa’daki son durağımız ise, Colmar’a arabayla yaklaşık 1 saat mesafede olan Strasbourg (Strazburg) şehri oldu.

Roma İmparatorluğu döneminde kurulan şehir, Alsas bölgesindeki diğer şehirler gibi, yakın tarihte sürekli Alman & Fransız yönetimleri arasında gidip gelmiş, ve de tıpkı Colmar gibi 20.yy’ın ikinci yarısı itibariyle resmi olarak Fransız toprağı olmuş. Ve yine Colmar gibi burası da yoğun Alman etkileri gösteren bir şehir, Fransız & Alman karışık bir dil ve kültür buraya da hakim.

(fotoğraflar için teşekkürler strasbourg.eu)

Strasbourg, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin ikinci başkenti olarak anılıyor. Şehir, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi binalara ev sahipliği yapıyor.

Tarihi şehir merkezi, 1988 y??l??nda Unesco D??nya Miras?? listesine al??nm????, zaten gezdi??inizde de neden oldu??unu anl??yorsunuz. ??ok ama ??ok g??zel bir eski ??ehir!

Noel BaŞkentİ

Bu şehre “Noel’in Başkenti” diyorlar, zaten şehrin (en azından tarihi şehir merkezinin) tamamı da bu ismin hakkını verecek kadar Noel moduna girmiş durumda!

Şehrin en büyük meydanlarından biri olan Place Kleber’de dev bir yılbaşı ağacı mevcut!

Bu meydan ve de şehrin 4 farklı meydanlarına ise, 300’den fazla standın yer aldığı dev bir Noel pazarı yayılmış durumda. İşin güzel yanı, tüm bu pazarları da teker teker, yürüyerek dolaşabiliyorsunuz. Nerde ne var, incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.??

(fotoğraf için teşekkürler croisieuroperivercruises.com)

Katedralin yer aldığı meydan, Place de la Cathedrale ise pazarın en kalabalık ve de en yoğun olduğu noktalardan biri. Tüm standlar katedral etrafında odaklanmış durumda, arada duyulan çan sesleri ise ortama çok güzel bir tatlılık katıyor.

Bu arada unutmadan, Strasbourg’daki Notre Dame Katedrali şehrin en önemli ve eski mimari yapılarından biri, 2015 yılında “1000.Yıldönümü’nü” kutlamış.

(fotoğraf için teşekkürler culturetrip.com. Fotoğraf sahibi, Jonathan Martz/ Wiki Commons)

Şehrin gezilmesi gereken bir diğer bölgesi de, Petite France denilen, eski şehir merkezinin güney doğusunda yer alan kısım. Ren nehrinden uzanan kolların kanal halini aldığı bölgenin etrafında 16. Ve 17. yy ait rengarenk binalar, dar sokaklar ve de minik minik köprüler görebiliyorsunuz. Ve tabi ki, bu bölgenin de kendine ait Noel Pazar standları mevcut:)

Ne Yİyelİm İÇelİm?

Strasbourg, yeme içme açısından da gezinin en mutlu noktalarından biri oldu! Nehrin hemen kıyısında yer alan Les Trois Chavelier isimli restoranda, geleneksel Alsas lezzetlerini tatma fırsatımız oldu. Biz buraya ve yemeklerine bayıldık! Turistik olmayan, tamamen yerli halkın geldiği ufak ama çok şık bir mekan.

Restoranın spesiyali Cordon Bleu. Gerçekten de bu yemekle meşhur oldukları kadar var! Yalnız dev bir porsiyon geliyor, paylaşmanızda fayda var:)

Başlangıçlarda ise kaz ciğeri, dana iliği, tereyağı ve sarımsak sosuyla pişirilen salyangozlar gibi geleneksel lezzetleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca oldukça geniş bir şarap ve rom listesine de sahipler.

(fotoğraflar için teşekkürler zelift.com)

Gidemediğimiz ancak aklımızda kalan bir diğer restoran ise, yine nehir kıyısında yer alan Au Pount Corbeu. Burası da geleneksel Alsas lezzetleri sunan ve de tıklım tıklım dolu bir rezervasyon listesine sahip bir restoran.

(fotoğraflar için teşekkürler thefork.com ve 2foodtrippers.com)

Strasbourg, hiç bilmiyorduk, tam bir gastronomi şehriymiş meğer! Şehirde 6 tane Michelin yıldızlı restoran mevcut, bazılarının 2 hatta 3 yıldızı bile var! Eğer fine dining peşindeyseniz, kesinlikle bu restoranları inceleyin deriz.

Noel pazarları dönemi şehir çok ama çok kalabalık oluyor, hele ki hafta sonuna denk gelecekseniz tüm restoranlarda önden rezervasyon yaptırmanız şart, yoksa kapıda kalıyorsunuz. Aynı şekilde otelinizi de mutlaka önden ayırtın, gittiğinizde tatsız bir sürprizle karşılaşmayın.

Heidelberg / Almanya:

Gezimizin son durağı ise Almanya’nın üniversitesi ile meşhur şehri Heidelberg oldu.

Baden-Wütemberg eyaleti içerisinde, Neckar nehrinin kenarına kurulmuş olan şehrin temelleri Roma İmparatorluğu’na dayanıyor. Şehir, 1386 yılında kurulan ve Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Zaten tam bir öğrenci şehri.

Heidelberg, Almanya için biraz beklenmedik, ama çok da meşhur bir konsept olan “Romantik Almanya Rotası” ( Wege der Romantisch) için başlangıç noktalarından biri. Söz konusu rota, bu bölgeden başlıyor ve 400km’lik bir yol üzerinde ilerleyerek güneyde, Alpler’de sona ediyor. Heidelberg de hem bu rotanın başlangıcı, hem de en romantik Alman şehri olarak literatürde yerini alıyor. Oldukça eski ve de güzel bir şehir.

Şehrin yeni kısımları, turistler için pek cazip değil, ancak eski şehir çok keyifli. Bu nedenle de tavsiyemiz, ya eski şehirin içinde, ya da çok yakınında bir yerde kalın. Boşuna yeni şehrin içine girmeyin.

Nehre paralel olarak kurulan eski şehir, Hauptstrasse denilen uzun bir ana caddenin etrafında yerleşmiş durumda. Bu cadde üzerinde de pek çok restoran, bar, mağaza bulmanız mümkün.

Noel pazarları da, bu cadde üzerinde yer alan minik meydanlara yayılmış durumda. Caddeyi baştan sonra yürüdüğünüzde ara ara beliren minik Noel pazarlarını geze geze şehri dolaşabiliyorsunuz.

(fotoğraflar için teşekkürler heidelberg-marketing.de)

Şehirde bunun dışında gezebileceğiniz, 14.yy’dan kalma çok büyük bir kale mevcut. Kaleye dilerseniz yürüyerek dilerseniz füniküler ile çıkabiliyorsunuz. Hatta güzel bir havaya denk gelirseniz, fünikülerin son durağına, Königstuhl’a kadar çıkıp harika bir park içerisinde yürüyüş yapabilir ve enfes bir Heidelberg manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Füniküler ile ilgili bilgiler burada mevcut.

(Fotoğraf için teşekkürler heidelberg-marketing.de. Fotoğraf sahibi Jan Becke.)

NE YİYELİM İÇELİM?

Fransa’daki Noel pazarlarından farklı olarak, buradaki standlarda bol bol sosis çeşitleri bulmak mümkün :)! Özellikle Bratwurst, ve de köri & ketçap ile servis edilen Currywurst denemenizi şiddetle öneririz!

Ufacık bir şehir olan Heidelberg, Noel pazarları dönemi çok kalabalık oluyor! Bu nedenle de tüm barlar, biracılar ve restoranlar fazlasıyla dolu, rezervasyon olmadan yer bulmak mümkün değil! Dolayısıyla “oturarak yemezsem olmaz” diyorsanız önden yer ayırtın, ya da Noel pazarında ayakta takılarak standlarda sosis & bira keyfi yapın. Her ikisi de çok keyifli:)

Eğer restoran olsun diyenlerdenseniz, adından anlayacağınız üzere schnitzel’leri ile meşhur Schnitzelbank ve de kendi biralarını yapan, bölgenin tüm lokal lezzetlerini sunan, dev porsiyonlarda sosisler yiyebileceğiniz Vetter’ i tavsiye ediyoruz. Yine bira & sosis modundaysanız, Zum Franziskaner de güzel bir seçenek olabilir ! (Ayrıca bu çok güzel bir bira, mutlaka deneyin)

Şehrin en sevdiğimiz yeri ise, Kathe Wohlfahrt isimli Noel dükkanı oldu! Hauptstrasse üzerinde yer alan bu dükkan dışardan bakıldığında ufak bir yer gibi gözüküyor, içeri girdiğinizde ise labirent gibi hollerle birbirine bağlanan, 2 katlı kocaman bir süs cenneti görüyorsunuz.

 

(fotoğraf için teşekkürler kaethe-wohlfahrt.com)

Yıl başı ağacı süsleri, kar küreleri, peçeteler, kapı süsleri! Aklınıza ne gelirse, burda yüzlercesi mevcut!  Kendinizi kaybetmeye, sepetler dolusu süs almaya hazır olur! Hiç olmadı, en azından gezmek için mutlaka uğrayın.

(fotoğraflar için teşekkürler glamshops.ro)

Biz bu kısacık, bol pırıltılı tatilden çok ama çok mutlu döndük!

3-4 gün bir zamanınız varsa, bir kış tatili yapmayı düşünüyorsanız,  yıl bitmeden bu destinasyonu çok ama .ok tavsiye ederiz.

Tüm bu turu bizim gibi Frankfurt’ta başlayıp bitirerek yapabilir, ya da git- gel yapmayalım derseniz de Frankfurt’tan başlayıp Heidelberg’e geçebilir, ordan sonra Fransa’ya devam ederek Egusheim, Colmar ve Strazbourg’u gezip dönüş uçağınızı Basel’den de alabilirsiniz, bu da bir fikir:)

71 Comments

 • Cheryle Avina

  November 3, 2019 at 2:03 pm

  I’m very pleased to find this great site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you book marked to see new things in your site.

 • John Deere Diagnostic and Test Manuals

  November 3, 2019 at 6:54 pm

  A lot of people make use of the list to be certain they have every one of the necessary elements, such as food and clothes. It also helps you to pack the appropriate camping equipment.

 • W88 โกง

  November 3, 2019 at 7:46 pm

  You have observed very interesting points ! ps decent internet site . “Every man over forty is a scoundrel.” by George Bernard Shaw.

 • форекс сигнал

  November 3, 2019 at 10:02 pm

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 • jumper rentals san diego

  November 3, 2019 at 11:51 pm

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • Judi Bola Terpercaya

  November 4, 2019 at 10:56 am

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 • icmarkets discount

  November 4, 2019 at 11:00 am

  Some genuinely excellent posts on this website, thanks for contribution. “My salad days, When I was green in judgment.” by William Shakespeare.

 • Umzugsservice Zürich

  November 4, 2019 at 11:02 am

  It’s actually a cool and helpful piece of info. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 • NBA Stream

  November 5, 2019 at 12:05 am

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 • aluminum wood gouble glazed window

  November 5, 2019 at 12:08 am

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast offered vibrant clear idea

 • Cheap BTS Hoodie

  November 5, 2019 at 12:10 am

  fantastic points altogether, you just gained a new reader. What would you recommend in regards to your post that you made some days ago? Any positive?

 • Furniture assembly handyman

  November 5, 2019 at 12:15 am

  I and also my buddies appeared to be studying the best things located on your web site and then instantly got a terrible suspicion I never thanked the blog owner for those techniques. All of the ladies are actually for that reason warmed to learn all of them and already have surely been having fun with these things. Appreciate your turning out to be very accommodating as well as for picking this form of impressive subjects millions of individuals are really desirous to be informed on. My personal honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 • Lash Stuff

  November 5, 2019 at 1:14 am

  I like it when individuals come together and share ideas. Great website, stick with it!

 • cbd gummies vs oil reddit

  November 5, 2019 at 3:45 am

  I gotta favorite this web site it seems very beneficial handy

 • yo gotti

  November 5, 2019 at 12:42 pm

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

 • 6 Secret Keys For Success

  November 5, 2019 at 12:44 pm

  I simply could not depart your website prior to suggesting that I really enjoyed the usual information an individual supply to your guests? Is gonna be again often in order to inspect new posts

 • Furniture

  November 5, 2019 at 12:46 pm

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 • Ahmaya

  November 5, 2019 at 12:58 pm

  Ahmaya Johannesen, 1/60 Bronte Road, Bondi Junction NSW 2022 Australia, Phone: 02 9386 9610, Mobile: 0401 848 742, Email: ahmaya@ahmaya.com

 • arkansas state employees cbd oil use

  November 5, 2019 at 2:09 pm

  I don’t even understand how I finished up right here, but I assumed this submit was good. I don’t realize who you might be but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • Bistrocu

  November 5, 2019 at 6:40 pm

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which too few people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my search for something concerning this.

 • web agency

  November 6, 2019 at 2:19 pm

  I enjoy, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • Furniture installation service

  November 6, 2019 at 3:59 pm

  I genuinely enjoy reading through on this internet site , it holds good posts . “When a man’s willing and eager, the gods join in.” by Aeschylus.

 • Furniture assembly service

  November 6, 2019 at 4:04 pm

  One more thing to say is that an online business administration course is designed for students to be able to smoothly proceed to bachelor’s degree courses. The 90 credit diploma meets the lower bachelor college degree requirements and once you earn the associate of arts in BA online, you should have access to the newest technologies within this field. Some reasons why students want to get their associate degree in business is because they are interested in the field and want to receive the general schooling necessary prior to jumping into a bachelor college diploma program. Thx for the tips you really provide in the blog.

 • Saum

  November 6, 2019 at 11:24 pm

  Can I just say what a aid to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how one can deliver a problem to mild and make it important. Extra people need to learn this and perceive this facet of the story. I cant believe youre no more well-liked because you positively have the gift.

 • office furniture assembly

  November 6, 2019 at 11:32 pm

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.

 • Furniture Outlet

  November 6, 2019 at 11:37 pm

  hello!,I like your writing very so much! proportion we keep in touch extra about your article on AOL? I need an expert on this area to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to peer you.

 • Furniture Assembly service

  November 6, 2019 at 11:43 pm

  I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 • 먹튀보증업체

  November 7, 2019 at 7:47 am

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 • Nesava Store

  November 7, 2019 at 3:22 pm

  Can I simply say what a comfort to find a person that actually knows what they’re discussing online. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people should check this out and understand this side of the story. I can’t believe you’re not more popular since you surely have the gift.

 • cambodia visa

  November 8, 2019 at 12:23 am

  Hello there! I just want to offer you a big thumbs up for the great info you’ve got right here on this post. I’ll be coming back to your web site for more soon.

 • @newbeginnings410

  November 8, 2019 at 12:56 pm

  Its such as you learn my mind! You seem to understand a lot about this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you simply could do with a few % to drive the message house a little bit, however other than that, this is excellent blog. A great read. I’ll certainly be back.

 • 릴게임 야마토

  November 8, 2019 at 9:59 pm

  Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 • sky Scannings

  November 9, 2019 at 12:37 am

  I blog frequently and I seriously thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • Scotty Balko

  November 9, 2019 at 5:18 pm

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your site.

 • cannabidiol capsules near me

  November 10, 2019 at 12:04 am

  Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any suggestions? Thank you!

 • cannabidiol near me

  November 10, 2019 at 12:06 am

  Wow, awesome blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The full glance of your site is great, let alone the content material!

 • doorwin windows and doors

  November 10, 2019 at 12:25 am

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

 • Darrin Borek

  November 10, 2019 at 1:33 am

  Very nice article. I certainly appreciate this website. Stick with it!

 • ayur

  November 12, 2019 at 1:40 am

  Awesome blog post.Thanks Again. Really Cool.

 • Jackson Drinkley

  November 12, 2019 at 2:42 am

  Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was really informative. Your website is useful. Thanks for sharing.

 • satta king

  November 13, 2019 at 1:31 am

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 • w88 ดีไหม

  November 13, 2019 at 3:21 am

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 • Super Bowl 2020 live stream

  November 13, 2019 at 11:04 am

  Thanks for another informative site. Where else could I get that type of information written in such an ideal way? I have a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such info.

 • Donald Noda

  November 13, 2019 at 11:22 am

  Greetings! Very helpful advice within this article! It’s the little changes that will make the largest changes. Thanks a lot for sharing!

 • propecia generico

  November 13, 2019 at 2:42 pm

  Sin duda, la prevención de la calvicie de una forma efectiva pasa, sobre todo, por los hábitos saludables de vida.

 • Wonderful items from you, man. I have consider your stuff prior to and you’re just too excellent. I really like what you’ve bought right here, certainly like what you’re stating and the way in which during which you say it. You’re making it enjoyable and you continue to take care of to stay it smart. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific web site.

 • cheats

  November 14, 2019 at 12:21 am

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 • brenner ratingen

  November 14, 2019 at 12:25 am

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 • holzoptik fliesen

  November 14, 2019 at 12:30 am

  Great write-up, I’m normal visitor of one’s blog, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • Kaila Lolling

  November 14, 2019 at 3:03 am

  That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article!

 • Berneice Olivos

  November 14, 2019 at 6:32 pm

  Very good write-up. I absolutely love this website. Thanks!

 • judi sbobet

  November 14, 2019 at 11:39 pm

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I’m also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 • https://star88bali.com

  November 14, 2019 at 11:44 pm

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Many thanks

 • Pikkarainen

  November 14, 2019 at 11:48 pm

  Awsome info and right to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thanks in advance 🙂

 • buy cialis online

  November 15, 2019 at 9:12 pm
 • Tractor Workshop Manuals

  November 16, 2019 at 6:09 am

  Some of the images are not showing properly but I think that might be noscript, the web site still looks nice. I have been coming to this blog for a few weeks now and i’m really impressed with the content. What is the rss feed address?

 • เก้าเก

  November 16, 2019 at 6:52 pm

  Great blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 • ไพ่นกกระจอก เกม

  November 16, 2019 at 7:02 pm

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 • Fermin Derider

  November 17, 2019 at 12:06 am

  Great site you have got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours nowadays. I truly appreciate people like you! Take care!!

 • great issues altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago? Any positive?

 • sattakingnow.in

  November 17, 2019 at 12:54 pm

  There are definitely a whole lot of details like that to take into consideration. That may be a nice point to convey up. I offer the ideas above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up the place a very powerful factor shall be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around issues like that, however I’m positive that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls really feel the influence of only a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 • electric heated gloves

  November 17, 2019 at 12:57 pm

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 • doorwin group windows

  November 17, 2019 at 1:06 pm

  I needed to create you a very small remark to be able to say thanks the moment again for the great solutions you have featured on this website. It’s simply wonderfully generous with you to make openly precisely what most people might have marketed as an e book in making some bucks for their own end, principally given that you could possibly have tried it if you ever decided. The guidelines as well acted to be a great way to comprehend many people have a similar desire much like my own to grasp a little more in regard to this issue. I know there are numerous more fun periods up front for those who looked over your blog post.

 • Lilliam Ritzert

  November 18, 2019 at 1:32 am

  Everything is very open with a really clear description of the challenges. It was definitely informative. Your website is very helpful. Many thanks for sharing!

 • Sexo Viagra

  November 18, 2019 at 5:57 pm

  Very good article! We are linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing.

 • Latoyia Yohe

  November 19, 2019 at 9:48 am

  I need to to thank you for this very good read!! I absolutely loved every little bit of it. I’ve got you book-marked to look at new things you post…

 • SEO

  November 19, 2019 at 1:43 pm

  I really wanted to post a small comment to be able to say thanks to you for those unique tips you are giving here. My long internet lookup has at the end of the day been compensated with reputable tips to write about with my visitors. I would mention that many of us visitors actually are undoubtedly lucky to live in a fantastic community with very many brilliant individuals with helpful guidelines. I feel pretty privileged to have used your entire webpages and look forward to many more exciting times reading here. Thanks a lot once again for everything.

 • NFL Super Bowl 54 live streaming

  November 20, 2019 at 12:37 am

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 • this post on the best cbd oil for pain

  November 20, 2019 at 12:40 am

  I really like your writing style, fantastic information, appreciate it for posting : D.

 • เว็บ w88 สมัคร

  November 20, 2019 at 11:36 am

  Hello! I’ve been following your site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent work!

 • Petluvshop

  November 20, 2019 at 7:07 pm

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found this in my hunt for something concerning this.

Post a Comment