NORDİK CENNET NORVEÇ: OSLO’DA 48 SAAT

NORDİK CENNET NORVEÇ: OSLO’DA 48 SAAT

Muhteşem Norveç gezimizin detaylarını okumaya hazır mıyız!

Yazı dizimizin ilk kısmında şahane Norveç tatilimizin planını kısaca anlatmıştık okumayanları buraya alalım:)

Şimdi sıra, şehir şehir detaylarda.

Buna da hem ilk durağımız hem de ülkenin başkenti olan Oslo ile başlayacağız.

48 Saatte Oslo:

Oslo, ülkenin güneyinde yer alan, hem başkent hem de en büyük şehir.

Büyük derken, 2017 rakamlarına göre şehrin nüfusu, civarındaki tüm köy ve kasabalar dahil 1,5 milyon:) Şehir 1040’larda kurulmuş, o günden beri de ülkenin gelişen en önemli şehri olmaya devam ediyor.

 

Oslo’da 2 GÜNÜMÜZ VAR, nerelerİ gezelİm gÖrelİm?

Vigeland Park:

 • Açık hava bir heykel müzesi. Hatta, dünyanın, tek bir sanatçıya ait eserleri barındıran en büyük heykel müzesi olarak da tanımlanıyor. Parkta, heykel sanatçısı Gustav Vigeland’ın 1907-1942 yılları arasında yaptığı 200’den fazla heykel bulunuyor.

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com ve theculturetrip.com)

Karl Johans Gate CADDESİ:

Şehrin en büyük ve merkezi caddesi. Uzun bir cadde, üzerinde pek çok restoran, cafe, mağaza bulabiliyorsunuz. Boydan boya yürümekte fayda var, zaten bu cadde üzerinde ya da yakınında pek çok görülmesi gereken tarihi binayı da görebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler norway.nordicvisitor.com)

Akershus Kalesİ:

Hemen deniz kıyısında bulunan bu büyük kale, 1300 yılında dönemin kralı Hakon V tarafından yapılmış. Zaman içerisinde eklemeler ve renovasyonlarla günümüzdeki halini alan kale günümüzde yemyeşil bir park içerisinde hala ihtişamını koruyor. Resmi törenler dışınnda çeşitli festivaller ve konserler de burda yapılıyormuş. İlgileniyorsanız kalenin içini rehberli turlarla da gezebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler visitoslo.com)

Oslo Opera BİnasI:

Denizin hemen kıyısında bulunan ve değişik mimarisi ile dikkat çeken bina 2008 yılında yapılmış. Binadaki gösterilere bilet alarak katılabiliyorsunuz, ya da dilerseniz sadece gezip görmeye, ve de özellikle etrafındaki teras alanlarından Oslo manzarası izlemeye gidebilirsiniz.

Aker Brygge BÖlgesi:

Şehrin güney batısında yer alan rıhtım bölgesi. Buradan, Oslo yakınındaki fjordlara giden teknelere binebiliyorsunuz. Bölge, pek çok şehrin rıhtımlarında olduğu gibi bir yeme içme eğlenme merkezine dönüşmüş durumda, denizin etrafına dizili onlarca restoran, cafe ve bar bulabiliyorsunuz. Meydanda sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebiliyor, ya da özellikle yaz aylarında yapılan minik festivallere denk gelebiliyorsunuz. Şehrin oldukça canlı, cıvıl cıvıl bölgelerinden biri.

 

Akşam üstü içkisi ya da akşam yemeği için çok ama çok keyifli bir bölge, mutlaka gidin! (Yeme içme detaylarında bu bölgedeki bir kaç mekanı da anlatacağız, az sonra)

 

(fotoğraf için teşekkürler visitonorway.com)

Bölgede aynı zamanda dikkat çeken mimarisi ile Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi’ni ve Nobel Barış Merkezi’ni görebilirsiniz.

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com

Munch MÜzesi:

Muhtemelen hepimizin bildiği Çığlık tablosunun ressamı Norveçli sanatçı Edvard Munch’un eserlerini görebileceğiniz müze, 1963 yılında açılmış. Müzenin önümüzdeki yıllarda daha modern yeni bir binaya taşınmasından bahsediliyor, Oslo Opera binasının yakınlarında inşaa edilen yeni binanın açılışının 2020’de yapılması planlanıyor.

Viking Ship Museum:

Şehrin Bygdoy bölgesinde yer alıyor. (Müzeler ilginizi çekmese bile bu bölgeyi gezip görmek için mutlaka gidin! Oslo’nun en şık, en kocaman malikanelerinin olduğu harika bir bölge, mutlaka görmek lazım!) Viking Gemi Müzesi‘nde 3 tane orijinal Viking gemisini görebiliyor, Viking tarihi ile ilgili bilgiler edinebiliyorsunuz. Çok büyük bir müze değil, yaklaşık 30dk-1 saat zaman ayırmanız yeterli ama gidip görmekte fayda var.

(fotoğraf için teşekkürler triphobo.com)

Fram Museum:

Yine Bygdoy bölgesinde, Viking Gemi Müzesi’ne çok yakın bir başka müze de Fram Museum. Norveç’in en iyi müzesi diye tanımlanan müzede, dünyada en kuzeye ve en güneye giden, yani kutuplara ulaşan ilk ahşap gemi olan Fram’ı görebiliyor ve de kutup keşifleri ile bilgi alabiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler frammuseum.no)

Kon Tiki MÜzesİ:

Bygdoy bölgesinde yer alan diğer bir müze. (evet bu bölge müzeler ve malikanelerden oluşuyor:) Müzede, Norveçli etnograf ve kaşif Thor Heyerdahl’ın 1947’de Polinezya adalarına yaptığı yolculuğa ve keşiflerine dair bilgiler alabiliyor, bu yolculuğun yapıldığı salı görebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler visitoslo.com)

Bu seyahati anlatan belgesel 1951 yılında çekilmiş ve En İyi Belgesel dalında Oskar ödülü kazanmış. Yine bu yolculuğun hikayesini temel alarak çekilmiş olan 2012 yılı yapımı Kon-Tiki adlı film de En İyi Yabancı Film dalında Oskar adayı olmuş, ilginizi çekerse izlemeye değer.

(fotoğraflar için teşekkürler imdb.com)

en sevdİğİmİz kIsIm: yeme İÇme:)!

Norveç, eğer deniz mahsülü seviyorsanız dünyanın en güzel yerlerinden biri! Meşhur Norveç somonlarının her çeşidini, en taze ve en lezzetli halleriyle burda bulabiliyorsunuz. Zaten bizce başka da bir şey yemeyin, her şey aşırı pahalı, bari verdiğiniz paraya değsin, başka yerlerde yiyemeyeceğiniz balıkları, deniz mahsüllerini bol bol yiyin:)

BalIk yemeden olmaz dİyenlere: Fiskeriet

Şehir genelinde birden fazla şubesi olan bu restoran, bütün tatil boyunca en çok beğendiğimiz yerlerin başında geliyor. Bizim gittiğimiz, şehir merkezinde, tiyatro binasının yakınında olandı. Mekan çok büyük değil, girdiğinizde sağ tarafta çiğ satılan balık tezgahını görüyorsunuz (burdan evde yemek için çiğ ürünler de satın alınıyor) sol tarafta ise yemek servisinin yapıldığı alan var.

Menüde bol bol balık var! Menü sezonluk hazırlanıyor, taze ürünlerle yapıldığından da zaman zaman değişebiliyor ya da bazı şeyler olmayabiliyor, bu nedenle önden sormakta fayda var. Biz başlangıç olarak bir çılgınlık yapıp “Balina Sashimi” denedik. Değişik, ama çok lezzetli de değil, yani yemeseniz de olur:)

Ana yemek olarak da Fish & Chips ve Somon Burger aldık. Burgerler efsaneydi! Bugüne kadar yediğimiz en nefis somun burgerler oldukları kesin, keşke fırsat olsa da yine gitsek. Fish & Chips’ler de mekanın en meşhur yemeğiymiş, Haddock balığı kullanıyorlar, Çok hafif, yağsız hissi veren, dışı çıtır  içi yumuşacık balıklar. Fiskeriet’te yediğimiz her şeye bayıldık, şu anda yazıyı yazarken bile “keşke olsa da yesek” demeden duramıyoruz, o derece…

ÇeŞİt bol olsun, kİm ne İsterse yesİn dİyenlere: Mathallen Oslo

Avrupa’da nerdeyse bütün şehirlerde görmeye başladığımız üzeri kapalı, içerisinde farklı farklı yeme içme standları bulunan market alanlarının bir tane de Oslo’da mevcut. Mathallen Oslo’nun içerisinde Tapas Bar’dan’ cup cake’ciye, Portekiz yemekleri satan bir restorandan balıkçıya, yaklaşık 30 farklı yeme içme köşesi bulmanız olası. Kısacası giden herkesin seveceği birşey mutlaka var! Biz “Vulkanfisk” isimli balıkçıda somon sashimi, fish & chips ve karides yedik, öncesinde de Barramon isimli Tapas Bar’da birer atıştırmalık aldık. Mekanı da kocaman göbeklerle mutlu mutlu terk ettik.

(fotoğraflar için teşekkürler restaurantguiden.osloby.no ve thelocal.no)

AKER BRYGGE BÖLGESİNDEYSENİZ

Her gün de balık yiyemeyiz derseniz ve de Aker Brygge isimli rıhtım bölgesini geziyorsanız, Dognvill burger kesinlikle tavsiyemizdir! İlk restoranı 2012’de açmışlar, şimdi Oslo’da bir kaç restoranla devam ediyorlar. Kokteyl menüsü çok başarılı, menüdeki yiyecekler ise harika! Tamamen Norveç’te yetiştirilen etleri, somonları ve patatesleri kullanıyorlar. Tavuklar bile çok lezzetliydi!

(fotoğraflar için teşekkürler dognvillburger.no)

Bizim gitmediğimiz ama methini duyduğumuz Pipervika isimli balıkçı, fine dining peşindeyseniz Lofoten isimli çok şık deniz mahsülleri restoranı ve Louise isimli İskandinav restoranı da bu bölgede, onlara da şans verilebilir.

(fotoğraf için teşekkürler lofoten-fiskerestaurant.no ve restaurantlouise.no)

Gecelere akalIm dersenİz:

Oslo’da eminim ki çok iddialı gece kulüpleri vardır, araştırmak lazım:) Biz biraz daha kokteyl barları dolaşmayı tercih ettik.

Himkok:

Şehrin hemen merkezinde yer alan bu kokteyl barı bulmak çok kolay değil! Sokağa girdiğinizde dahi hangi binada olduğunu bulamıyorsunuz çünkü kapıda ne bir işaret ne de bir tabela yok! Bu durum sizi yanıltmasın, bu gizli kapaklı barThe World’s 50 Best Bars 2017 listesine 20.sırada yerleşmiş durumda!

 

(fotoğraf için teşekkürler worldsbestbar.com ve visitnorway.com)

2015 yılında açılan  Himkok, “Flavors of Norway” konsepti ile, bölgeye ait özel lezzetleri çok değişik kokteyller haline getirerek sunuyor.Tabi ki pek çok klasikleşmiş kokteyli de burda bulabiliyorsunuz. Hafta sonları oldukça kalabalık, yer bulmakta zorlanabilirsiniz ancak girişi sizi yanıltmasın, içerisi birden fazla kata yayılmış oldukça büyük bir mekan.

 

(fotoğraflar için teşekkürler visitnorway.com)

Torggata Botaniske:

Bugüne kadar gittiğiniz, muhtemelen, en değişik barlardan birisi Torggata Botaniske olacak. Burası, adından da anlaşıldığı üzere bir “botanik bar”! Barın tavanları ve duvarları sarmaşıklar ve bitkilerle kaplı. Hazırladıkları kokteyllerde de mekanın içerisinde yetiştirilen bitkileri kullanıyorlar. İçeri girdiğinizde gördüğünüz alanın dışında da arka tarafta yine masaların ve barın olduğu ancak pek çok bitkinin de yetiştirildiği ikinci bir alan da bulunuyor, yani aslında tüm mekan yemyeşil bir botanik bahçesi!

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com ve eatdrinkkl.com)

Mekanın içki menüsünü mevsime (o mevsimde yetişen bitkilere) göre sürekli yeniliyorlar, yani bir gittiğinizde içtiğiniz bir içkiyi birkaç ay sonra bulamama ihtimaliniz yüksek, ancak denediklerimizden anladığımız, ne içerseniz bayaa güzel çıkıyor, orası kesin:)!

(fotoğraflar için teşekkürler appettit.no ve eatdrinkkl.com)

Oslo, 2-3 gün zaman geçirmek için çok ama çok keyifli bir şehir. Hele ki yaz aylarında gittiyseniz çok geç batan güneşle beraber upuzun günlerin tadını çıkarabiliyorsunuz! Şehirde kısa bir hafta sonu tatili yapmak, ya da daha kapsamlı bir Norveç tatilinin başlangıcını burdan yapmak mümkün. Ama ne olursa olsun, mutlaka Fiskeriet’te yemek yiyin, tamam m??:)!

Yazı dizimizin bir sonraki kısmı, fjordların tam kalbinde yer alan ve bizleri deli gibi hayran bırakan Flam olacak, takipte kalın.

 

45 Comments

 • […] di??er duraklar?? ile ilgili yaz??lar?? da okumad??ysan??z, Oslo yaz??m??z i??in buraya, t??m gezinin ??zeti i??in de buraya […]

 • […] diğer yazılarını okumak isterseniz, tüm gezinin özeti için buraya, Oslo detayları için buraya, fjordların kalbindeki minik köy Flam için de buraya […]

 • NORDİK CENNET: NORVEÇ – HappyWeekendMe

  April 3, 2019 at 12:26 pm

  […] doya doya dolaştik, nefis yemekler yedik. Oslo günümüzün detalarını okumak isterseniz sizi buraya […]

 • viagra genérico

  April 7, 2019 at 8:40 pm

  Habitualmente, no suele ser necesario realizar pruebas diagnósticas más invasivas. Factores por los que se producen los problemas de impotencia. El primero debe proporcionar un historial integral médico, psicológico y sexual, mientras que el doctor debe examinarlo para determinar si existen anomalías físicas del pene y los testículos. Si sufre de disfunción eréctil y no puede culparla por las condiciones de salud subyacentes, puede sentir que sus problemas están en su cabeza. En los hombres mayores, generalmente tiene una causa física, como una enfermedad, lesión o efectos secundarios de medicamentos.

 • comprar viagra generico barato

  April 8, 2019 at 2:42 pm

  Acupuntura: Otro tratamiento alternativo para curar la impotencia es la acupuntura, una práctica oriental que se basa en la aplicación de pequeñas agujas donde se encuentran las terminaciones nerviosas, la acupuntura se utiliza para tratar muchas afecciones incluyendo la disfuncion eretil. Comprar Viagra 25 mg

 • DE farmacos

  May 12, 2019 at 5:10 pm

  Los problemas de relación pueden ser una causa de problemas de libido.

 • tableta

  May 13, 2019 at 7:54 pm

  Las bombas de vacío eléctricas o manuales quitan el aire de un tubo hueco colocado sobre el pene, llevando la sangre al órgano. Lo primero que diremos es que los tratamientos disfuncion erectil dependen de acuerdo al paciente y a la causa de la patología. https://wacowla.com/chineseclassifieds/author/demidro/

 • comprar cialis online en españa

  May 16, 2019 at 6:04 am

  Muchas veces los problemas laborales, períodos de tensión o estrés relacionados con cualquier área de la vida también pueden tener un efecto significativo en el rendimiento sexual.

 • comprar cialis

  May 16, 2019 at 6:28 am

  Esto es debido a que con el tiempo la hipertensión daña los vasos sanguíneos mientras la sangre corre por las venas a gran fuerza.

 • cialis generico

  May 16, 2019 at 4:58 pm

  Esta situación es lo que se conoce generalmente como la impotencia masculina o disfunción eréctil. https://comprarcialis.online/

 • cialis en españa

  May 17, 2019 at 11:26 am

  Hablaré desde el lado que interesa a quien lo toma, los efectos que me produce y porque pienso que es mejor esto que la Viagra. Comprar cialis generico

 • Disfunción eréctil psicologica

  May 18, 2019 at 6:05 pm

  Pero lo importante es que, las haya o no, la disfunción eréctil puede tratarse.

 • comprar levitra genérico

  May 19, 2019 at 7:36 am

  Colesterol: El colesterol LDL (malo) con valores elevados en conjunto con la baja del colesterol HDL (bueno), o el aumento de los triglicéridos, se conoce una enfermedad que daña las arterias, que son obstruidas, y afectan también a la erección porque no permiten una circulación adecuada en el pene. Donde Comprar Levitra 5 mg

 • remedios para la impotencia

  May 19, 2019 at 10:11 pm

  No pueden tomarla hombres que sufran retinitis pigmentosa o que estén tomando nitratos (al igual que el resto de tratamientos). https://deremedios.icu/disfuncion-erectil-kamagra.html

 • medicamentos para la ereccion

  May 20, 2019 at 1:45 pm

  Lo inhibidores de la PDE5 pueden causar disminución de la presión arterial y nunca deben ser tomados por pacientes que hacen uso de nitratos. problemas ereccion psicologicos

 • cialis pill

  May 23, 2019 at 4:26 pm

  Most men have occasionally experienced some difficulty with their penis becoming hard or staying firm.

 • comprar cialis genérico

  May 28, 2019 at 4:48 pm

  Los farmacos no son el único tratamiento que existe para los problemas de erección o disfunción eréctil. Comprar cialis online seguro

 • DE sintomas

  May 30, 2019 at 12:52 am

  Peligros de Viagra y Cialis Tanto la Viagra como Cialis tienen un peligroso efecto cuando son tomadas por personas que tienen un tratamiento con una medicaciуn a base de nitratos.

 • propecia

  May 31, 2019 at 8:57 am

  Several health conditions, including thyroid disease, iron deficiency anemia, and secondary syphilis, can cause hair loss. Other research has found that many people with a family history of alopecia areata also have a personal or family history of other autoimmune disorders, such as atopy, a disorder characterized by a tendency to be hyperallergic, thyroiditis, and vitiligo.

 • oprolevorter

  June 9, 2019 at 7:52 pm

  I have recently started a blog, the information you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 • This Site

  June 13, 2019 at 4:06 am

  I just want to tell you that I am newbie to blogging and site-building and really savored your page. More than likely I’m planning to bookmark your blog . You actually have fabulous article content. Many thanks for sharing your blog.

 • John Deere Service Manuals

  June 16, 2019 at 11:37 pm

  I really appreciate articles on your site. You’re doing a fine job! Thanks a lot.

 • Deeanna Hermes

  June 17, 2019 at 2:40 am

  I admire the precious tips you offer in your articles or blog posts. I will bookmark your blog and have my children check up here often. I am quite sure they will learn lots of new stuff here than anybody else! Yours trully, Shauna.

 • Bertram Penalver

  June 17, 2019 at 8:29 pm

  You must take part in a contest for probably the greatest blogs on the web. I’ll suggest this website!

 • mas informacion

  June 22, 2019 at 9:07 am

  Esto es válido para algunos, pero no todas las posilidades caben en la paraplejía. Gran parte de estas enfermedades causan disturbios en uno de los dos principales sistemas de erección: Impiden una buena vascularización del pene, dificultan la producción y liberación del óxido nítrico.

 • Bee Illich

  June 30, 2019 at 8:12 am

  Strong blog. I acquired variant nice info. I?ve been keeping an eye fixed on this technology for a few time. It?utes attention-grabbing the method it retains completely different, yet a few of the primary components remain the same. have you observed lots modification since Search engines created their own latest purchase in the field?

 • Elvis Renteria

  June 30, 2019 at 11:08 pm

  I’ve recently been meditating on the identical matter personally lately. Pleased to see somebody on the same wavelength! Nice article.

 • tratamiento

  July 2, 2019 at 11:00 am

  Durante el sueño el organismo hace una verificación general del estado de salud y una de las verificaciones es la erección. Elija un producto de marca o uno genérico, con una receta en nuestra farmacia.

 • Idella Cassman

  July 3, 2019 at 8:19 pm

  Thanks for your entire labor on this web page. Kate really loves managing investigation and it’s really easy to see why. We hear all regarding the lively tactic you deliver informative ideas through the blog and therefore improve response from website visitors on the concern and our simple princess is really starting to learn a great deal. Take advantage of the rest of the new year. You have been conducting a fantastic job.

 • ver más

  July 6, 2019 at 8:36 pm

  Esas drogas no deben ser usadas sin supervisión médica, no sólo por los riesgos de los efectos adversos, sino también porque sin una completa evaluación pueden resultar ineficaces. Es un quiero, un puedo pero no debo. Comprar cialis online chile

 • Ken Brocklesby

  July 7, 2019 at 6:25 am

  I like this blog very much so much fantastic information.

 • Isiah Sorrel

  July 7, 2019 at 8:34 pm

  I think your blog is getting more and more visitors.,:”~,

 • Ling Gathings

  July 7, 2019 at 8:47 pm

  it is always easy to find good ski resorts online, but most of them are expensive but they are great anyway”

 • buy cialis online

  July 7, 2019 at 10:48 pm

  PDE5 inhibitors cannot be taken by all men, so your doctor will need to evaluate your suitability before prescribing either of these medications.

 • Brandy Kamradt

  July 10, 2019 at 12:18 am

  You blog is really magical. Reading through it is really an experience.

 • visit our website

  July 12, 2019 at 4:05 am

  I simply need to advise you that I am new to wordpress blogging and genuinely liked your website. Probably I am probably to save your blog post . You absolutely have wonderful article materials. Truly Appreciate it for swapping with us your current url report

 • Faytech North America

  July 13, 2019 at 6:21 pm

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 • Thomas Gatton

  July 14, 2019 at 1:17 am

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 • Check out Sapid Agency

  July 15, 2019 at 5:24 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • article

  July 17, 2019 at 6:45 am

  It’s almost unthinkable to find well-advised individual on this content, regrettably you appear like you are familiar with which you’re posting on! Appreciation

 • Read SapidAgency

  July 17, 2019 at 7:25 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • Visit SapidAgency

  July 18, 2019 at 9:16 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • address

  July 20, 2019 at 1:15 am

  It can be practically unattainable to come across well-informed viewers on this matter, however you look like you comprehend which you’re posting on! Excellent

 • Full Article

  July 21, 2019 at 4:48 am

  Noticeably useful information that you have said, thank you for putting up.

 • browse around this website

  July 21, 2019 at 8:06 am

  I simply want to notify you that I am new to wordpress blogging and certainly admired your site. Very likely I am most likely to bookmark your blog post . You absolutely have amazing article blog posts. Truly Appreciate it for sharing with us your web webpage

Post a Comment