NORDİK CENNET NORVEÇ: OSLO’DA 48 SAAT

NORDİK CENNET NORVEÇ: OSLO’DA 48 SAAT

Muhteşem Norveç gezimizin detaylarını okumaya hazır mıyız!

Yazı dizimizin ilk kısmında şahane Norveç tatilimizin planını kısaca anlatmıştık okumayanları buraya alalım:)

Şimdi sıra, şehir şehir detaylarda.

Buna da hem ilk durağımız hem de ülkenin başkenti olan Oslo ile başlayacağız.

48 Saatte Oslo:

Oslo, ülkenin güneyinde yer alan, hem başkent hem de en büyük şehir.

Büyük derken, 2017 rakamlarına göre şehrin nüfusu, civarındaki tüm köy ve kasabalar dahil 1,5 milyon:) Şehir 1040’larda kurulmuş, o günden beri de ülkenin gelişen en önemli şehri olmaya devam ediyor.

 

Oslo’da 2 GÜNÜMÜZ VAR, nerelerİ gezelİm gÖrelİm?

Vigeland Park:

 • Açık hava bir heykel müzesi. Hatta, dünyanın, tek bir sanatçıya ait eserleri barındıran en büyük heykel müzesi olarak da tanımlanıyor. Parkta, heykel sanatçısı Gustav Vigeland’ın 1907-1942 yılları arasında yaptığı 200’den fazla heykel bulunuyor.

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com ve theculturetrip.com)

Karl Johans Gate CADDESİ:

Şehrin en büyük ve merkezi caddesi. Uzun bir cadde, üzerinde pek çok restoran, cafe, mağaza bulabiliyorsunuz. Boydan boya yürümekte fayda var, zaten bu cadde üzerinde ya da yakınında pek çok görülmesi gereken tarihi binayı da görebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler norway.nordicvisitor.com)

Akershus Kalesİ:

Hemen deniz kıyısında bulunan bu büyük kale, 1300 yılında dönemin kralı Hakon V tarafından yapılmış. Zaman içerisinde eklemeler ve renovasyonlarla günümüzdeki halini alan kale günümüzde yemyeşil bir park içerisinde hala ihtişamını koruyor. Resmi törenler dışınnda çeşitli festivaller ve konserler de burda yapılıyormuş. İlgileniyorsanız kalenin içini rehberli turlarla da gezebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler visitoslo.com)

Oslo Opera BİnasI:

Denizin hemen kıyısında bulunan ve değişik mimarisi ile dikkat çeken bina 2008 yılında yapılmış. Binadaki gösterilere bilet alarak katılabiliyorsunuz, ya da dilerseniz sadece gezip görmeye, ve de özellikle etrafındaki teras alanlarından Oslo manzarası izlemeye gidebilirsiniz.

Aker Brygge BÖlgesi:

Şehrin güney batısında yer alan rıhtım bölgesi. Buradan, Oslo yakınındaki fjordlara giden teknelere binebiliyorsunuz. Bölge, pek çok şehrin rıhtımlarında olduğu gibi bir yeme içme eğlenme merkezine dönüşmüş durumda, denizin etrafına dizili onlarca restoran, cafe ve bar bulabiliyorsunuz. Meydanda sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebiliyor, ya da özellikle yaz aylarında yapılan minik festivallere denk gelebiliyorsunuz. Şehrin oldukça canlı, cıvıl cıvıl bölgelerinden biri.

 

Akşam üstü içkisi ya da akşam yemeği için çok ama çok keyifli bir bölge, mutlaka gidin! (Yeme içme detaylarında bu bölgedeki bir kaç mekanı da anlatacağız, az sonra)

 

(fotoğraf için teşekkürler visitonorway.com)

Bölgede aynı zamanda dikkat çeken mimarisi ile Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi’ni ve Nobel Barış Merkezi’ni görebilirsiniz.

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com

Munch MÜzesi:

Muhtemelen hepimizin bildiği Çığlık tablosunun ressamı Norveçli sanatçı Edvard Munch’un eserlerini görebileceğiniz müze, 1963 yılında açılmış. Müzenin önümüzdeki yıllarda daha modern yeni bir binaya taşınmasından bahsediliyor, Oslo Opera binasının yakınlarında inşaa edilen yeni binanın açılışının 2020’de yapılması planlanıyor.

Viking Ship Museum:

Şehrin Bygdoy bölgesinde yer alıyor. (Müzeler ilginizi çekmese bile bu bölgeyi gezip görmek için mutlaka gidin! Oslo’nun en şık, en kocaman malikanelerinin olduğu harika bir bölge, mutlaka görmek lazım!) Viking Gemi Müzesi‘nde 3 tane orijinal Viking gemisini görebiliyor, Viking tarihi ile ilgili bilgiler edinebiliyorsunuz. Çok büyük bir müze değil, yaklaşık 30dk-1 saat zaman ayırmanız yeterli ama gidip görmekte fayda var.

(fotoğraf için teşekkürler triphobo.com)

Fram Museum:

Yine Bygdoy bölgesinde, Viking Gemi Müzesi’ne çok yakın bir başka müze de Fram Museum. Norveç’in en iyi müzesi diye tanımlanan müzede, dünyada en kuzeye ve en güneye giden, yani kutuplara ulaşan ilk ahşap gemi olan Fram’ı görebiliyor ve de kutup keşifleri ile bilgi alabiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler frammuseum.no)

Kon Tiki MÜzesİ:

Bygdoy bölgesinde yer alan diğer bir müze. (evet bu bölge müzeler ve malikanelerden oluşuyor:) Müzede, Norveçli etnograf ve kaşif Thor Heyerdahl’ın 1947’de Polinezya adalarına yaptığı yolculuğa ve keşiflerine dair bilgiler alabiliyor, bu yolculuğun yapıldığı salı görebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler visitoslo.com)

Bu seyahati anlatan belgesel 1951 yılında çekilmiş ve En İyi Belgesel dalında Oskar ödülü kazanmış. Yine bu yolculuğun hikayesini temel alarak çekilmiş olan 2012 yılı yapımı Kon-Tiki adlı film de En İyi Yabancı Film dalında Oskar adayı olmuş, ilginizi çekerse izlemeye değer.

(fotoğraflar için teşekkürler imdb.com)

en sevdİğİmİz kIsIm: yeme İÇme:)!

Norveç, eğer deniz mahsülü seviyorsanız dünyanın en güzel yerlerinden biri! Meşhur Norveç somonlarının her çeşidini, en taze ve en lezzetli halleriyle burda bulabiliyorsunuz. Zaten bizce başka da bir şey yemeyin, her şey aşırı pahalı, bari verdiğiniz paraya değsin, başka yerlerde yiyemeyeceğiniz balıkları, deniz mahsüllerini bol bol yiyin:)

BalIk yemeden olmaz dİyenlere: Fiskeriet

Şehir genelinde birden fazla şubesi olan bu restoran, bütün tatil boyunca en çok beğendiğimiz yerlerin başında geliyor. Bizim gittiğimiz, şehir merkezinde, tiyatro binasının yakınında olandı. Mekan çok büyük değil, girdiğinizde sağ tarafta çiğ satılan balık tezgahını görüyorsunuz (burdan evde yemek için çiğ ürünler de satın alınıyor) sol tarafta ise yemek servisinin yapıldığı alan var.

Menüde bol bol balık var! Menü sezonluk hazırlanıyor, taze ürünlerle yapıldığından da zaman zaman değişebiliyor ya da bazı şeyler olmayabiliyor, bu nedenle önden sormakta fayda var. Biz başlangıç olarak bir çılgınlık yapıp “Balina Sashimi” denedik. Değişik, ama çok lezzetli de değil, yani yemeseniz de olur:)

Ana yemek olarak da Fish & Chips ve Somon Burger aldık. Burgerler efsaneydi! Bugüne kadar yediğimiz en nefis somun burgerler oldukları kesin, keşke fırsat olsa da yine gitsek. Fish & Chips’ler de mekanın en meşhur yemeğiymiş, Haddock balığı kullanıyorlar, Çok hafif, yağsız hissi veren, dışı çıtır  içi yumuşacık balıklar. Fiskeriet’te yediğimiz her şeye bayıldık, şu anda yazıyı yazarken bile “keşke olsa da yesek” demeden duramıyoruz, o derece…

ÇeŞİt bol olsun, kİm ne İsterse yesİn dİyenlere: Mathallen Oslo

Avrupa’da nerdeyse bütün şehirlerde görmeye başladığımız üzeri kapalı, içerisinde farklı farklı yeme içme standları bulunan market alanlarının bir tane de Oslo’da mevcut. Mathallen Oslo’nun içerisinde Tapas Bar’dan’ cup cake’ciye, Portekiz yemekleri satan bir restorandan balıkçıya, yaklaşık 30 farklı yeme içme köşesi bulmanız olası. Kısacası giden herkesin seveceği birşey mutlaka var! Biz “Vulkanfisk” isimli balıkçıda somon sashimi, fish & chips ve karides yedik, öncesinde de Barramon isimli Tapas Bar’da birer atıştırmalık aldık. Mekanı da kocaman göbeklerle mutlu mutlu terk ettik.

(fotoğraflar için teşekkürler restaurantguiden.osloby.no ve thelocal.no)

AKER BRYGGE BÖLGESİNDEYSENİZ

Her gün de balık yiyemeyiz derseniz ve de Aker Brygge isimli rıhtım bölgesini geziyorsanız, Dognvill burger kesinlikle tavsiyemizdir! İlk restoranı 2012’de açmışlar, şimdi Oslo’da bir kaç restoranla devam ediyorlar. Kokteyl menüsü çok başarılı, menüdeki yiyecekler ise harika! Tamamen Norveç’te yetiştirilen etleri, somonları ve patatesleri kullanıyorlar. Tavuklar bile çok lezzetliydi!

(fotoğraflar için teşekkürler dognvillburger.no)

Bizim gitmediğimiz ama methini duyduğumuz Pipervika isimli balıkçı, fine dining peşindeyseniz Lofoten isimli çok şık deniz mahsülleri restoranı ve Louise isimli İskandinav restoranı da bu bölgede, onlara da şans verilebilir.

(fotoğraf için teşekkürler lofoten-fiskerestaurant.no ve restaurantlouise.no)

Gecelere akalIm dersenİz:

Oslo’da eminim ki çok iddialı gece kulüpleri vardır, araştırmak lazım:) Biz biraz daha kokteyl barları dolaşmayı tercih ettik.

Himkok:

Şehrin hemen merkezinde yer alan bu kokteyl barı bulmak çok kolay değil! Sokağa girdiğinizde dahi hangi binada olduğunu bulamıyorsunuz çünkü kapıda ne bir işaret ne de bir tabela yok! Bu durum sizi yanıltmasın, bu gizli kapaklı barThe World’s 50 Best Bars 2017 listesine 20.sırada yerleşmiş durumda!

 

(fotoğraf için teşekkürler worldsbestbar.com ve visitnorway.com)

2015 yılında açılan  Himkok, “Flavors of Norway” konsepti ile, bölgeye ait özel lezzetleri çok değişik kokteyller haline getirerek sunuyor.Tabi ki pek çok klasikleşmiş kokteyli de burda bulabiliyorsunuz. Hafta sonları oldukça kalabalık, yer bulmakta zorlanabilirsiniz ancak girişi sizi yanıltmasın, içerisi birden fazla kata yayılmış oldukça büyük bir mekan.

 

(fotoğraflar için teşekkürler visitnorway.com)

Torggata Botaniske:

Bugüne kadar gittiğiniz, muhtemelen, en değişik barlardan birisi Torggata Botaniske olacak. Burası, adından da anlaşıldığı üzere bir “botanik bar”! Barın tavanları ve duvarları sarmaşıklar ve bitkilerle kaplı. Hazırladıkları kokteyllerde de mekanın içerisinde yetiştirilen bitkileri kullanıyorlar. İçeri girdiğinizde gördüğünüz alanın dışında da arka tarafta yine masaların ve barın olduğu ancak pek çok bitkinin de yetiştirildiği ikinci bir alan da bulunuyor, yani aslında tüm mekan yemyeşil bir botanik bahçesi!

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com ve eatdrinkkl.com)

Mekanın içki menüsünü mevsime (o mevsimde yetişen bitkilere) göre sürekli yeniliyorlar, yani bir gittiğinizde içtiğiniz bir içkiyi birkaç ay sonra bulamama ihtimaliniz yüksek, ancak denediklerimizden anladığımız, ne içerseniz bayaa güzel çıkıyor, orası kesin:)!

(fotoğraflar için teşekkürler appettit.no ve eatdrinkkl.com)

Oslo, 2-3 gün zaman geçirmek için çok ama çok keyifli bir şehir. Hele ki yaz aylarında gittiyseniz çok geç batan güneşle beraber upuzun günlerin tadını çıkarabiliyorsunuz! Şehirde kısa bir hafta sonu tatili yapmak, ya da daha kapsamlı bir Norveç tatilinin başlangıcını burdan yapmak mümkün. Ama ne olursa olsun, mutlaka Fiskeriet’te yemek yiyin, tamam m??:)!

Yazı dizimizin bir sonraki kısmı, fjordların tam kalbinde yer alan ve bizleri deli gibi hayran bırakan Flam olacak, takipte kalın.

 

87 Comments

 • […] di??er duraklar?? ile ilgili yaz??lar?? da okumad??ysan??z, Oslo yaz??m??z i??in buraya, t??m gezinin ??zeti i??in de buraya […]

 • […] diğer yazılarını okumak isterseniz, tüm gezinin özeti için buraya, Oslo detayları için buraya, fjordların kalbindeki minik köy Flam için de buraya […]

 • NORDİK CENNET: NORVEÇ – HappyWeekendMe

  April 3, 2019 at 12:26 pm

  […] doya doya dolaştik, nefis yemekler yedik. Oslo günümüzün detalarını okumak isterseniz sizi buraya […]

 • viagra genérico

  April 7, 2019 at 8:40 pm

  Habitualmente, no suele ser necesario realizar pruebas diagnósticas más invasivas. Factores por los que se producen los problemas de impotencia. El primero debe proporcionar un historial integral médico, psicológico y sexual, mientras que el doctor debe examinarlo para determinar si existen anomalías físicas del pene y los testículos. Si sufre de disfunción eréctil y no puede culparla por las condiciones de salud subyacentes, puede sentir que sus problemas están en su cabeza. En los hombres mayores, generalmente tiene una causa física, como una enfermedad, lesión o efectos secundarios de medicamentos.

 • comprar viagra generico barato

  April 8, 2019 at 2:42 pm

  Acupuntura: Otro tratamiento alternativo para curar la impotencia es la acupuntura, una práctica oriental que se basa en la aplicación de pequeñas agujas donde se encuentran las terminaciones nerviosas, la acupuntura se utiliza para tratar muchas afecciones incluyendo la disfuncion eretil. Comprar Viagra 25 mg

 • DE farmacos

  May 12, 2019 at 5:10 pm

  Los problemas de relación pueden ser una causa de problemas de libido.

 • tableta

  May 13, 2019 at 7:54 pm

  Las bombas de vacío eléctricas o manuales quitan el aire de un tubo hueco colocado sobre el pene, llevando la sangre al órgano. Lo primero que diremos es que los tratamientos disfuncion erectil dependen de acuerdo al paciente y a la causa de la patología. https://wacowla.com/chineseclassifieds/author/demidro/

 • comprar cialis online en españa

  May 16, 2019 at 6:04 am

  Muchas veces los problemas laborales, períodos de tensión o estrés relacionados con cualquier área de la vida también pueden tener un efecto significativo en el rendimiento sexual.

 • comprar cialis

  May 16, 2019 at 6:28 am

  Esto es debido a que con el tiempo la hipertensión daña los vasos sanguíneos mientras la sangre corre por las venas a gran fuerza.

 • cialis generico

  May 16, 2019 at 4:58 pm

  Esta situación es lo que se conoce generalmente como la impotencia masculina o disfunción eréctil. https://comprarcialis.online/

 • cialis en españa

  May 17, 2019 at 11:26 am

  Hablaré desde el lado que interesa a quien lo toma, los efectos que me produce y porque pienso que es mejor esto que la Viagra. Comprar cialis generico

 • Disfunción eréctil psicologica

  May 18, 2019 at 6:05 pm

  Pero lo importante es que, las haya o no, la disfunción eréctil puede tratarse.

 • comprar levitra genérico

  May 19, 2019 at 7:36 am

  Colesterol: El colesterol LDL (malo) con valores elevados en conjunto con la baja del colesterol HDL (bueno), o el aumento de los triglicéridos, se conoce una enfermedad que daña las arterias, que son obstruidas, y afectan también a la erección porque no permiten una circulación adecuada en el pene. Donde Comprar Levitra 5 mg

 • remedios para la impotencia

  May 19, 2019 at 10:11 pm

  No pueden tomarla hombres que sufran retinitis pigmentosa o que estén tomando nitratos (al igual que el resto de tratamientos). https://deremedios.icu/disfuncion-erectil-kamagra.html

 • medicamentos para la ereccion

  May 20, 2019 at 1:45 pm

  Lo inhibidores de la PDE5 pueden causar disminución de la presión arterial y nunca deben ser tomados por pacientes que hacen uso de nitratos. problemas ereccion psicologicos

 • cialis pill

  May 23, 2019 at 4:26 pm

  Most men have occasionally experienced some difficulty with their penis becoming hard or staying firm.

 • comprar cialis genérico

  May 28, 2019 at 4:48 pm

  Los farmacos no son el único tratamiento que existe para los problemas de erección o disfunción eréctil. Comprar cialis online seguro

 • DE sintomas

  May 30, 2019 at 12:52 am

  Peligros de Viagra y Cialis Tanto la Viagra como Cialis tienen un peligroso efecto cuando son tomadas por personas que tienen un tratamiento con una medicaciуn a base de nitratos.

 • propecia

  May 31, 2019 at 8:57 am

  Several health conditions, including thyroid disease, iron deficiency anemia, and secondary syphilis, can cause hair loss. Other research has found that many people with a family history of alopecia areata also have a personal or family history of other autoimmune disorders, such as atopy, a disorder characterized by a tendency to be hyperallergic, thyroiditis, and vitiligo.

 • oprolevorter

  June 9, 2019 at 7:52 pm

  I have recently started a blog, the information you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 • This Site

  June 13, 2019 at 4:06 am

  I just want to tell you that I am newbie to blogging and site-building and really savored your page. More than likely I’m planning to bookmark your blog . You actually have fabulous article content. Many thanks for sharing your blog.

 • John Deere Service Manuals

  June 16, 2019 at 11:37 pm

  I really appreciate articles on your site. You’re doing a fine job! Thanks a lot.

 • Deeanna Hermes

  June 17, 2019 at 2:40 am

  I admire the precious tips you offer in your articles or blog posts. I will bookmark your blog and have my children check up here often. I am quite sure they will learn lots of new stuff here than anybody else! Yours trully, Shauna.

 • Bertram Penalver

  June 17, 2019 at 8:29 pm

  You must take part in a contest for probably the greatest blogs on the web. I’ll suggest this website!

 • mas informacion

  June 22, 2019 at 9:07 am

  Esto es válido para algunos, pero no todas las posilidades caben en la paraplejía. Gran parte de estas enfermedades causan disturbios en uno de los dos principales sistemas de erección: Impiden una buena vascularización del pene, dificultan la producción y liberación del óxido nítrico.

 • Bee Illich

  June 30, 2019 at 8:12 am

  Strong blog. I acquired variant nice info. I?ve been keeping an eye fixed on this technology for a few time. It?utes attention-grabbing the method it retains completely different, yet a few of the primary components remain the same. have you observed lots modification since Search engines created their own latest purchase in the field?

 • Elvis Renteria

  June 30, 2019 at 11:08 pm

  I’ve recently been meditating on the identical matter personally lately. Pleased to see somebody on the same wavelength! Nice article.

 • tratamiento

  July 2, 2019 at 11:00 am

  Durante el sueño el organismo hace una verificación general del estado de salud y una de las verificaciones es la erección. Elija un producto de marca o uno genérico, con una receta en nuestra farmacia.

 • Idella Cassman

  July 3, 2019 at 8:19 pm

  Thanks for your entire labor on this web page. Kate really loves managing investigation and it’s really easy to see why. We hear all regarding the lively tactic you deliver informative ideas through the blog and therefore improve response from website visitors on the concern and our simple princess is really starting to learn a great deal. Take advantage of the rest of the new year. You have been conducting a fantastic job.

 • ver más

  July 6, 2019 at 8:36 pm

  Esas drogas no deben ser usadas sin supervisión médica, no sólo por los riesgos de los efectos adversos, sino también porque sin una completa evaluación pueden resultar ineficaces. Es un quiero, un puedo pero no debo. Comprar cialis online chile

 • Ken Brocklesby

  July 7, 2019 at 6:25 am

  I like this blog very much so much fantastic information.

 • Isiah Sorrel

  July 7, 2019 at 8:34 pm

  I think your blog is getting more and more visitors.,:”~,

 • Ling Gathings

  July 7, 2019 at 8:47 pm

  it is always easy to find good ski resorts online, but most of them are expensive but they are great anyway”

 • buy cialis online

  July 7, 2019 at 10:48 pm

  PDE5 inhibitors cannot be taken by all men, so your doctor will need to evaluate your suitability before prescribing either of these medications.

 • Brandy Kamradt

  July 10, 2019 at 12:18 am

  You blog is really magical. Reading through it is really an experience.

 • visit our website

  July 12, 2019 at 4:05 am

  I simply need to advise you that I am new to wordpress blogging and genuinely liked your website. Probably I am probably to save your blog post . You absolutely have wonderful article materials. Truly Appreciate it for swapping with us your current url report

 • Faytech North America

  July 13, 2019 at 6:21 pm

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 • Thomas Gatton

  July 14, 2019 at 1:17 am

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 • Check out Sapid Agency

  July 15, 2019 at 5:24 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • article

  July 17, 2019 at 6:45 am

  It’s almost unthinkable to find well-advised individual on this content, regrettably you appear like you are familiar with which you’re posting on! Appreciation

 • Read SapidAgency

  July 17, 2019 at 7:25 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • Visit SapidAgency

  July 18, 2019 at 9:16 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • address

  July 20, 2019 at 1:15 am

  It can be practically unattainable to come across well-informed viewers on this matter, however you look like you comprehend which you’re posting on! Excellent

 • Full Article

  July 21, 2019 at 4:48 am

  Noticeably useful information that you have said, thank you for putting up.

 • browse around this website

  July 21, 2019 at 8:06 am

  I simply want to notify you that I am new to wordpress blogging and certainly admired your site. Very likely I am most likely to bookmark your blog post . You absolutely have amazing article blog posts. Truly Appreciate it for sharing with us your web webpage

 • directory

  July 22, 2019 at 4:15 pm

  It can be mostly unthinkable to come across well-advised visitors on this subject, nevertheless you look like you fully grasp the things you’re raving about! Thank You

 • find here

  July 22, 2019 at 7:40 pm

  It’s actually nearly unthinkable to come across well-aware users on this issue, fortunately you look like you fully grasp what you’re writing on! Gratitude

 • try this out

  July 24, 2019 at 2:16 am

  I just need to notify you that I am new to putting up a blog and absolutely loved your article. Very possible I am going to bookmark your blog post . You literally have fantastic article material. Love it for telling with us your own blog article

 • about his

  July 24, 2019 at 12:17 pm

  It’s actually practically close to impossible to find well-informed users on this subject, nonetheless you appear like you comprehend the things that you’re revealing! With Thanks

 • Get More Information

  July 25, 2019 at 8:18 pm

  Heya there, just started to be aware of your web page through Google, and found that it is pretty educational. I will be grateful if you carry on such.

 • anonymous

  July 27, 2019 at 11:23 am

  I merely want to inform you you that I am new to writing a blog and really liked your post. Likely I am going to remember your blog post . You truly have lovely article information. Admire it for giving out with us your main site report

 • look at here

  July 27, 2019 at 3:47 pm

  Surprisingly intriguing elements that you have remarked, thanks so much for posting.

 • additional hints

  July 27, 2019 at 7:54 pm

  It’s actually almost close to impossible to come across well-updated visitors on this theme, then again you seem like you know whatever you’re revealing! Regards

 • my web url

  July 28, 2019 at 10:56 pm

  Greetings there, just turned conscious of your weblog through yahoo, and have found that it is seriously informative. I’ll like if you keep up this approach.

 • you could check here

  July 29, 2019 at 4:41 pm

  I really intend to share it with you that I am new to putting up a blog and absolutely valued your website. Quite possibly I am likely to store your blog post . You certainly have magnificent article information. Value it for swapping with us your main blog report

 • disfunción eréctil

  July 29, 2019 at 7:09 pm

  Las pastillas del parche, eso es lo que son para mi, un parche para la disfunción eréctil, no tengo ninguna enfermedad, estoy sano, no tengo ningún defecto físico o malformación, soy joven ¿porque para algo tan natural como es tener una relación sexual tengo que depender de eso? Pero también implica que se debe disponer de la libertad para que las enfermedades orgánicas y otras deficiencias no interfieran con la función sexual y reproductiva. El desánimo, la tristeza, la pérdida de la autoestima, la fatiga general, los hábitos de sueño alterados son signos bien conocidos de depresión.

 • news

  July 30, 2019 at 6:03 pm

  Hiya there, just got aware about your article through Bing and yahoo, and realized that it’s very entertaining. I’ll take pleasure in should you decide carry on this informative article.

 • find this

  July 30, 2019 at 10:11 pm

  Genuinely compelling advice that you have stated, thank you for publishing.

 • you can try these out

  July 31, 2019 at 8:35 am

  It is actually nearly impossible to come across well-informed readers on this content, yet somehow you seem like you fully understand the things that you’re talking about! Bless You

 • buy cialis online

  August 2, 2019 at 3:09 pm

  The actual figures reach closely to about 4 million males and these figures only relate to men living in the US.

 • Bruno Parsa

  August 4, 2019 at 3:23 am

  Would you mind basically if I refer to a few of your current subject matter for as long as I give you credit and even article sources back to your site? My blog site is within the corresponding niche as your site and my web site will utilise a lot of the suggestions that you present on this website. Please let me know if it is okay for you. Best wishes!

 • comprar levitra

  August 6, 2019 at 4:53 pm

  Le sugerimos: ¿Cuál es la causa de la impotencia? Problemas de erección Información general Cuando los hombres se excitan sexualmente, diversos músculos, hormonas, nervios y vasos sanguíneos actúan conjuntamente para producir una erección.

 • Get the facts

  August 15, 2019 at 3:08 pm

  I simply want to mention I am all new to blogs and seriously savored you’re page. More than likely I’m going to bookmark your website . You absolutely come with incredible well written articles. Appreciate it for sharing with us your website.

 • click for more

  August 17, 2019 at 6:55 pm

  I simply want to say I am just new to weblog and actually enjoyed your web page. Likely I’m planning to bookmark your website . You definitely have really good article content. Thank you for sharing with us your web page.

 • John Deere Diagnostic and Test Manuals

  August 21, 2019 at 5:51 pm

  Immigration Solicitors… […]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[…]…

 • What was I in a past life?

  August 23, 2019 at 4:04 am

  This reminds me of the other comment I was seeing earlier

 • skylinetix

  August 26, 2019 at 11:13 pm

  Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 • webtalk

  August 29, 2019 at 1:38 am

  I couldn’t resist commenting. Very well written!

 • oflewskii

  August 31, 2019 at 8:40 pm

  You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through a single thing like that before. So good to discover another person with a few original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality.

 • DCSsystems

  September 3, 2019 at 6:25 am

  Howdy! This blog post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I’ll forward this information to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. Thanks for sharing!

 • John Deere Technical Manuals

  September 3, 2019 at 8:52 am

  I am curious to find out what blog system you’re working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 • KweenMothaHair

  September 3, 2019 at 9:39 pm

  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read articles from other authors and practice a little something from their websites.

 • HealthBuks

  September 4, 2019 at 12:14 pm

  The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I genuinely believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 • ledmaskofficial

  September 5, 2019 at 11:46 pm

  Very good info. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

 • scansunshine

  September 6, 2019 at 11:43 pm

  This site really has all the information I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 • Jose Paula

  September 12, 2019 at 3:53 pm

  After looking at a number of the articles on your web site, I honestly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and let me know your opinion.

 • Tractor Workshop Manuals

  September 13, 2019 at 4:51 am

  of course when you dont have time to cook, fastfoods would always be the best option”

 • Masternode

  September 13, 2019 at 6:15 pm

  May I simply say what a relief to discover an individual who truly knows what they’re discussing on the web. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of your story. I was surprised that you’re not more popular given that you most certainly have the gift.

 • Season Raffield

  September 14, 2019 at 3:25 pm

  Your style is unique compared to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 • Google

  September 14, 2019 at 9:39 pm

  Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 • Crave Canada

  September 15, 2019 at 10:18 am

  Valuable info. Lucky me I found your site by accident, and I am shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 • PetExpress

  September 15, 2019 at 9:27 pm

  Your style is unique compared to other people I’ve read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this site.

 • artículo científico

  September 16, 2019 at 11:19 pm

  Disfuncion erectil cie 10. En este texto vamos a abordar las causas, los síntomas y los tratamientos de la impotencia sexual. Reformas del tejido conjuntivo alrededor del cuerpo cavernoso, que producen una erección permanente, Priapismo, representan igualmente la causa. Cialis 80…

 • EliteDefenseTech

  September 16, 2019 at 11:22 pm

  An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more on this subject, it might not be a taboo subject but typically people do not discuss such issues. To the next! Kind regards.

 • John Deere Service Manuals

  September 19, 2019 at 4:34 pm

  I likewise conceive thus, perfectly written post! .

 • Elmer Swenk

  September 19, 2019 at 9:38 pm

  I really like it when folks come together and share opinions. Great blog, continue the good work!

 • Travis Gin

  September 21, 2019 at 12:49 am

  After exploring a number of the blog articles on your site, I seriously appreciate your way of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site too and let me know how you feel.

Post a Comment