NORDİK CENNET NORVEÇ: OSLO’DA 48 SAAT

NORDİK CENNET NORVEÇ: OSLO’DA 48 SAAT

Muhteşem Norveç gezimizin detaylarını okumaya hazır mıyız!

Yazı dizimizin ilk kısmında şahane Norveç tatilimizin planını kısaca anlatmıştık okumayanları buraya alalım:)

Şimdi sıra, şehir şehir detaylarda.

Buna da hem ilk durağımız hem de ülkenin başkenti olan Oslo ile başlayacağız.

48 Saatte Oslo:

Oslo, ülkenin güneyinde yer alan, hem başkent hem de en büyük şehir.

Büyük derken, 2017 rakamlarına göre şehrin nüfusu, civarındaki tüm köy ve kasabalar dahil 1,5 milyon:) Şehir 1040’larda kurulmuş, o günden beri de ülkenin gelişen en önemli şehri olmaya devam ediyor.

 

Oslo’da 2 GÜNÜMÜZ VAR, nerelerİ gezelİm gÖrelİm?

Vigeland Park:

 • Açık hava bir heykel müzesi. Hatta, dünyanın, tek bir sanatçıya ait eserleri barındıran en büyük heykel müzesi olarak da tanımlanıyor. Parkta, heykel sanatçısı Gustav Vigeland’ın 1907-1942 yılları arasında yaptığı 200’den fazla heykel bulunuyor.

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com ve theculturetrip.com)

Karl Johans Gate CADDESİ:

Şehrin en büyük ve merkezi caddesi. Uzun bir cadde, üzerinde pek çok restoran, cafe, mağaza bulabiliyorsunuz. Boydan boya yürümekte fayda var, zaten bu cadde üzerinde ya da yakınında pek çok görülmesi gereken tarihi binayı da görebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler norway.nordicvisitor.com)

Akershus Kalesİ:

Hemen deniz kıyısında bulunan bu büyük kale, 1300 yılında dönemin kralı Hakon V tarafından yapılmış. Zaman içerisinde eklemeler ve renovasyonlarla günümüzdeki halini alan kale günümüzde yemyeşil bir park içerisinde hala ihtişamını koruyor. Resmi törenler dışınnda çeşitli festivaller ve konserler de burda yapılıyormuş. İlgileniyorsanız kalenin içini rehberli turlarla da gezebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler visitoslo.com)

Oslo Opera BİnasI:

Denizin hemen kıyısında bulunan ve değişik mimarisi ile dikkat çeken bina 2008 yılında yapılmış. Binadaki gösterilere bilet alarak katılabiliyorsunuz, ya da dilerseniz sadece gezip görmeye, ve de özellikle etrafındaki teras alanlarından Oslo manzarası izlemeye gidebilirsiniz.

Aker Brygge BÖlgesi:

Şehrin güney batısında yer alan rıhtım bölgesi. Buradan, Oslo yakınındaki fjordlara giden teknelere binebiliyorsunuz. Bölge, pek çok şehrin rıhtımlarında olduğu gibi bir yeme içme eğlenme merkezine dönüşmüş durumda, denizin etrafına dizili onlarca restoran, cafe ve bar bulabiliyorsunuz. Meydanda sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebiliyor, ya da özellikle yaz aylarında yapılan minik festivallere denk gelebiliyorsunuz. Şehrin oldukça canlı, cıvıl cıvıl bölgelerinden biri.

 

Akşam üstü içkisi ya da akşam yemeği için çok ama çok keyifli bir bölge, mutlaka gidin! (Yeme içme detaylarında bu bölgedeki bir kaç mekanı da anlatacağız, az sonra)

 

(fotoğraf için teşekkürler visitonorway.com)

Bölgede aynı zamanda dikkat çeken mimarisi ile Astrup Fearnley Modern Sanat Müzesi’ni ve Nobel Barış Merkezi’ni görebilirsiniz.

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com

Munch MÜzesi:

Muhtemelen hepimizin bildiği Çığlık tablosunun ressamı Norveçli sanatçı Edvard Munch’un eserlerini görebileceğiniz müze, 1963 yılında açılmış. Müzenin önümüzdeki yıllarda daha modern yeni bir binaya taşınmasından bahsediliyor, Oslo Opera binasının yakınlarında inşaa edilen yeni binanın açılışının 2020’de yapılması planlanıyor.

Viking Ship Museum:

Şehrin Bygdoy bölgesinde yer alıyor. (Müzeler ilginizi çekmese bile bu bölgeyi gezip görmek için mutlaka gidin! Oslo’nun en şık, en kocaman malikanelerinin olduğu harika bir bölge, mutlaka görmek lazım!) Viking Gemi Müzesi‘nde 3 tane orijinal Viking gemisini görebiliyor, Viking tarihi ile ilgili bilgiler edinebiliyorsunuz. Çok büyük bir müze değil, yaklaşık 30dk-1 saat zaman ayırmanız yeterli ama gidip görmekte fayda var.

(fotoğraf için teşekkürler triphobo.com)

Fram Museum:

Yine Bygdoy bölgesinde, Viking Gemi Müzesi’ne çok yakın bir başka müze de Fram Museum. Norveç’in en iyi müzesi diye tanımlanan müzede, dünyada en kuzeye ve en güneye giden, yani kutuplara ulaşan ilk ahşap gemi olan Fram’ı görebiliyor ve de kutup keşifleri ile bilgi alabiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler frammuseum.no)

Kon Tiki MÜzesİ:

Bygdoy bölgesinde yer alan diğer bir müze. (evet bu bölge müzeler ve malikanelerden oluşuyor:) Müzede, Norveçli etnograf ve kaşif Thor Heyerdahl’ın 1947’de Polinezya adalarına yaptığı yolculuğa ve keşiflerine dair bilgiler alabiliyor, bu yolculuğun yapıldığı salı görebiliyorsunuz.

(fotoğraf için teşekkürler visitoslo.com)

Bu seyahati anlatan belgesel 1951 yılında çekilmiş ve En İyi Belgesel dalında Oskar ödülü kazanmış. Yine bu yolculuğun hikayesini temel alarak çekilmiş olan 2012 yılı yapımı Kon-Tiki adlı film de En İyi Yabancı Film dalında Oskar adayı olmuş, ilginizi çekerse izlemeye değer.

(fotoğraflar için teşekkürler imdb.com)

en sevdİğİmİz kIsIm: yeme İÇme:)!

Norveç, eğer deniz mahsülü seviyorsanız dünyanın en güzel yerlerinden biri! Meşhur Norveç somonlarının her çeşidini, en taze ve en lezzetli halleriyle burda bulabiliyorsunuz. Zaten bizce başka da bir şey yemeyin, her şey aşırı pahalı, bari verdiğiniz paraya değsin, başka yerlerde yiyemeyeceğiniz balıkları, deniz mahsüllerini bol bol yiyin:)

BalIk yemeden olmaz dİyenlere: Fiskeriet

Şehir genelinde birden fazla şubesi olan bu restoran, bütün tatil boyunca en çok beğendiğimiz yerlerin başında geliyor. Bizim gittiğimiz, şehir merkezinde, tiyatro binasının yakınında olandı. Mekan çok büyük değil, girdiğinizde sağ tarafta çiğ satılan balık tezgahını görüyorsunuz (burdan evde yemek için çiğ ürünler de satın alınıyor) sol tarafta ise yemek servisinin yapıldığı alan var.

Menüde bol bol balık var! Menü sezonluk hazırlanıyor, taze ürünlerle yapıldığından da zaman zaman değişebiliyor ya da bazı şeyler olmayabiliyor, bu nedenle önden sormakta fayda var. Biz başlangıç olarak bir çılgınlık yapıp “Balina Sashimi” denedik. Değişik, ama çok lezzetli de değil, yani yemeseniz de olur:)

Ana yemek olarak da Fish & Chips ve Somon Burger aldık. Burgerler efsaneydi! Bugüne kadar yediğimiz en nefis somun burgerler oldukları kesin, keşke fırsat olsa da yine gitsek. Fish & Chips’ler de mekanın en meşhur yemeğiymiş, Haddock balığı kullanıyorlar, Çok hafif, yağsız hissi veren, dışı çıtır  içi yumuşacık balıklar. Fiskeriet’te yediğimiz her şeye bayıldık, şu anda yazıyı yazarken bile “keşke olsa da yesek” demeden duramıyoruz, o derece…

ÇeŞİt bol olsun, kİm ne İsterse yesİn dİyenlere: Mathallen Oslo

Avrupa’da nerdeyse bütün şehirlerde görmeye başladığımız üzeri kapalı, içerisinde farklı farklı yeme içme standları bulunan market alanlarının bir tane de Oslo’da mevcut. Mathallen Oslo’nun içerisinde Tapas Bar’dan’ cup cake’ciye, Portekiz yemekleri satan bir restorandan balıkçıya, yaklaşık 30 farklı yeme içme köşesi bulmanız olası. Kısacası giden herkesin seveceği birşey mutlaka var! Biz “Vulkanfisk” isimli balıkçıda somon sashimi, fish & chips ve karides yedik, öncesinde de Barramon isimli Tapas Bar’da birer atıştırmalık aldık. Mekanı da kocaman göbeklerle mutlu mutlu terk ettik.

(fotoğraflar için teşekkürler restaurantguiden.osloby.no ve thelocal.no)

AKER BRYGGE BÖLGESİNDEYSENİZ

Her gün de balık yiyemeyiz derseniz ve de Aker Brygge isimli rıhtım bölgesini geziyorsanız, Dognvill burger kesinlikle tavsiyemizdir! İlk restoranı 2012’de açmışlar, şimdi Oslo’da bir kaç restoranla devam ediyorlar. Kokteyl menüsü çok başarılı, menüdeki yiyecekler ise harika! Tamamen Norveç’te yetiştirilen etleri, somonları ve patatesleri kullanıyorlar. Tavuklar bile çok lezzetliydi!

(fotoğraflar için teşekkürler dognvillburger.no)

Bizim gitmediğimiz ama methini duyduğumuz Pipervika isimli balıkçı, fine dining peşindeyseniz Lofoten isimli çok şık deniz mahsülleri restoranı ve Louise isimli İskandinav restoranı da bu bölgede, onlara da şans verilebilir.

(fotoğraf için teşekkürler lofoten-fiskerestaurant.no ve restaurantlouise.no)

Gecelere akalIm dersenİz:

Oslo’da eminim ki çok iddialı gece kulüpleri vardır, araştırmak lazım:) Biz biraz daha kokteyl barları dolaşmayı tercih ettik.

Himkok:

Şehrin hemen merkezinde yer alan bu kokteyl barı bulmak çok kolay değil! Sokağa girdiğinizde dahi hangi binada olduğunu bulamıyorsunuz çünkü kapıda ne bir işaret ne de bir tabela yok! Bu durum sizi yanıltmasın, bu gizli kapaklı barThe World’s 50 Best Bars 2017 listesine 20.sırada yerleşmiş durumda!

 

(fotoğraf için teşekkürler worldsbestbar.com ve visitnorway.com)

2015 yılında açılan  Himkok, “Flavors of Norway” konsepti ile, bölgeye ait özel lezzetleri çok değişik kokteyller haline getirerek sunuyor.Tabi ki pek çok klasikleşmiş kokteyli de burda bulabiliyorsunuz. Hafta sonları oldukça kalabalık, yer bulmakta zorlanabilirsiniz ancak girişi sizi yanıltmasın, içerisi birden fazla kata yayılmış oldukça büyük bir mekan.

 

(fotoğraflar için teşekkürler visitnorway.com)

Torggata Botaniske:

Bugüne kadar gittiğiniz, muhtemelen, en değişik barlardan birisi Torggata Botaniske olacak. Burası, adından da anlaşıldığı üzere bir “botanik bar”! Barın tavanları ve duvarları sarmaşıklar ve bitkilerle kaplı. Hazırladıkları kokteyllerde de mekanın içerisinde yetiştirilen bitkileri kullanıyorlar. İçeri girdiğinizde gördüğünüz alanın dışında da arka tarafta yine masaların ve barın olduğu ancak pek çok bitkinin de yetiştirildiği ikinci bir alan da bulunuyor, yani aslında tüm mekan yemyeşil bir botanik bahçesi!

(fotoğraflar için teşekkürler visitoslo.com ve eatdrinkkl.com)

Mekanın içki menüsünü mevsime (o mevsimde yetişen bitkilere) göre sürekli yeniliyorlar, yani bir gittiğinizde içtiğiniz bir içkiyi birkaç ay sonra bulamama ihtimaliniz yüksek, ancak denediklerimizden anladığımız, ne içerseniz bayaa güzel çıkıyor, orası kesin:)!

(fotoğraflar için teşekkürler appettit.no ve eatdrinkkl.com)

Oslo, 2-3 gün zaman geçirmek için çok ama çok keyifli bir şehir. Hele ki yaz aylarında gittiyseniz çok geç batan güneşle beraber upuzun günlerin tadını çıkarabiliyorsunuz! Şehirde kısa bir hafta sonu tatili yapmak, ya da daha kapsamlı bir Norveç tatilinin başlangıcını burdan yapmak mümkün. Ama ne olursa olsun, mutlaka Fiskeriet’te yemek yiyin, tamam m??:)!

Yazı dizimizin bir sonraki kısmı, fjordların tam kalbinde yer alan ve bizleri deli gibi hayran bırakan Flam olacak, takipte kalın.

 

83 Comments

 • bi folding window

  November 3, 2019 at 2:31 pm

  I got what you intend, thankyou for posting .Woh I am delighted to find this website through google. “I was walking down the street wearing glasses when the prescription ran out.” by Steven Wright.

 • how much does life coaching pay

  November 3, 2019 at 2:42 pm

  Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!

 • CBD cures anxiety

  November 3, 2019 at 2:47 pm

  I have seen many useful points on your web page about pcs. However, I have the view that laptop computers are still more or less not powerful more than enough to be a good choice if you generally do things that require loads of power, like video croping and editing. But for internet surfing, word processing, and the majority of other common computer work they are just great, provided you may not mind the small screen size. Many thanks sharing your opinions.

 • Sueann Nee

  November 3, 2019 at 7:40 pm

  Can I just say what a comfort to find an individual who truly knows what they’re discussing on the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular since you certainly have the gift.

 • Edwardo Forrester

  November 3, 2019 at 9:20 pm

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It’s the little changes which will make the largest changes. Many thanks for sharing!

 • jumper rentals san diego

  November 4, 2019 at 2:33 am

  Thanks for your concepts. One thing I have noticed is the fact banks and financial institutions know the spending practices of consumers and as well understand that the majority of people max out and about their own credit cards around the holidays. They properly take advantage of this fact and then start flooding ones inbox along with snail-mail box with hundreds of no interest APR credit cards offers shortly after the holiday season comes to an end. Knowing that when you are like 98% in the American general public, you’ll leap at the one opportunity to consolidate consumer credit card debt and transfer balances to 0 APR credit cards.

 • Jude Winsted

  November 4, 2019 at 4:06 am

  You’ve made some really good points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 • Poker Online Terpercaya

  November 4, 2019 at 2:10 pm

  It’s arduous to find educated folks on this matter, but you sound like you already know what you’re talking about! Thanks

 • icmarkets rebate

  November 4, 2019 at 2:29 pm

  Thanks , I have just been looking for information approximately this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered till now. But, what concerning the bottom line? Are you positive about the source?

 • Umzugsservice Zürich

  November 4, 2019 at 2:32 pm

  Good post. I learn one thing tougher on totally different blogs everyday. It is going to all the time be stimulating to learn content material from different writers and observe a little one thing from their store. I’d favor to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your internet blog. Thanks for sharing.

 • Lash Stuff

  November 5, 2019 at 12:46 am

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Many thanks!

 • NBA Streams

  November 5, 2019 at 3:26 am

  I appreciate, lead to I found exactly what I was looking for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 • Interior wood door

  November 5, 2019 at 3:46 am

  I was just searching for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 • BTS Hoodie

  November 5, 2019 at 3:47 am

  you are really a good webmaster. The website loading pace is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a excellent job on this topic!

 • Furniture assembly handyman

  November 5, 2019 at 3:52 am

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 • Princess Digital

  November 5, 2019 at 4:02 pm

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 • key to success at work

  November 5, 2019 at 4:20 pm

  I wish to convey my respect for your kindness supporting all those that really want help on your niche. Your personal dedication to passing the message all through turned out to be amazingly productive and has in most cases helped somebody just like me to get to their endeavors. Your amazing warm and friendly guide can mean this much a person like me and a whole lot more to my office colleagues. Regards; from each one of us.

 • Furniture

  November 5, 2019 at 4:22 pm

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 • Ahmaya

  November 5, 2019 at 4:33 pm

  Ahmaya Johannesen, 1/60 Bronte Road, Bondi Junction NSW 2022 Australia, Phone: 02 9386 9610, Mobile: 0401 848 742, Email: ahmaya@ahmaya.com

 • junk car buyer houston

  November 6, 2019 at 4:45 am

  You have noted very interesting details ! ps nice internet site .

 • confetti

  November 6, 2019 at 5:36 pm

  I have to show my affection for your kindness supporting those people that actually need help with this important content. Your special dedication to passing the solution around was really helpful and have in every case made associates much like me to achieve their ambitions. Your amazing useful facts denotes so much a person like me and substantially more to my peers. Thanks a lot; from everyone of us.

 • Furniture installation service

  November 6, 2019 at 7:06 pm

  Regards for helping out, good information. “Courage comes and goes. Hold on for the next supply.” by Vicki Baum.

 • office furniture assembly service

  November 6, 2019 at 7:25 pm

  Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 • 먹튀업체

  November 7, 2019 at 1:00 am

  An fascinating discussion is price comment. I believe that you must write more on this topic, it might not be a taboo topic however usually people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 • Furniture assembly service

  November 7, 2019 at 3:01 am

  I’m no longer positive where you’re getting your info, but good topic. I must spend a while finding out more or figuring out more. Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 • Brenchley

  November 7, 2019 at 3:05 am

  I’ve been browsing online more than 3 hours these days, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the web shall be much more useful than ever before. “Perfection of moral virtue does not wholly take away the passions, but regulates them.” by Saint Thomas Aquinas.

 • Furniture Outlet

  November 7, 2019 at 3:17 am

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • Furniture Assembly Service

  November 7, 2019 at 3:22 am

  very good put up, i definitely love this website, keep on it

 • 바다이야기

  November 7, 2019 at 12:28 pm

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 • 먹튀폴리스

  November 8, 2019 at 5:32 am

  Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and great style and design.

 • 우리카지노게임

  November 8, 2019 at 5:36 am

  Great write-up, I’m normal visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 • @newbeginnings410reps

  November 8, 2019 at 3:50 pm

  I have recently started a website, the information you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 • Wow! Thank you! I always wanted to write on my website something like that. Can I include a part of your post to my site?

 • I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • cannabidiol capsules

  November 10, 2019 at 3:42 am

  It’s in point of fact a great and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 • doorwin windows

  November 10, 2019 at 3:45 am

  Thanks a lot for the helpful content. It is also my opinion that mesothelioma has an extremely long latency period of time, which means that warning signs of the disease might not emerge until eventually 30 to 50 years after the original exposure to asbestos fiber. Pleural mesothelioma, that is certainly the most common form and influences the area across the lungs, could potentially cause shortness of breath, torso pains, and also a persistent coughing, which may cause coughing up blood vessels.

 • cannabidiol oil near me

  November 10, 2019 at 3:46 am

  Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any method you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 • We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • Nice blog here! Additionally your site quite a bit up very fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink for your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol

 • Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 • plenty of fish dating site

  November 12, 2019 at 2:23 am

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like
  to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might
  be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 • Johnna Helmen

  November 12, 2019 at 2:40 am

  You should be a part of a contest for one of the best sites online. I will recommend this blog!

 • Whats up! I simply wish to give an enormous thumbs up for the nice data you could have right here on this post. I will probably be coming back to your blog for more soon.

 • Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 • หน้า เว็บ w88

  November 12, 2019 at 5:22 pm

  Admiring the dedication you put into your site and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 • Bryan Ploense

  November 13, 2019 at 3:32 am

  After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Cheers.

 • satta king

  November 13, 2019 at 4:25 am

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 • Carson Lawhead

  November 13, 2019 at 8:15 am

  A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this issue, it might not be a taboo subject but usually people don’t talk about such subjects. To the next! Best wishes!

 • great submit, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector don’t realize this. You should continue your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 • Super Bowl 2020 live streaming

  November 13, 2019 at 1:51 pm

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 • Odette Freudenberger

  November 14, 2019 at 12:27 am

  This is a topic that’s close to my heart… Cheers! Exactly where are your contact details though?

 • hacks

  November 14, 2019 at 3:35 am

  Absolutely written articles, appreciate it for entropy. “In the fight between you and the world, back the world.” by Frank Zappa.

 • energietechnik ratingen

  November 14, 2019 at 3:54 am

  Valuable information. Lucky me I found your site by accident, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 • fliesenleger düsseldorf

  November 14, 2019 at 3:59 am

  Thanks for every other fantastic article. The place else may anyone get that type of information in such an ideal approach of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.

 • Robin Suganuma

  November 14, 2019 at 4:17 pm

  I quite like reading an article that can make men and women think. Also, many thanks for allowing for me to comment.

 • agen bola

  November 15, 2019 at 2:51 am

  Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great website.

 • https://star88bali.com

  November 15, 2019 at 3:09 am

  Excellent goods from you, man. I’ve remember your stuff prior to and you’re simply too wonderful. I really like what you have got right here, really like what you’re saying and the best way by which you say it. You make it enjoyable and you continue to care for to stay it smart. I can not wait to learn much more from you. That is really a great web site.

 • buy cialis online

  November 15, 2019 at 1:52 pm

  It helps to relieve symptoms of BPH such as difficulty in beginning the flow of urine, weak stream, and the need to urinate frequently or urgently (including during the middle of the night). https://disabilityresources.tamu.edu/sites/disabilityresources.tamu.edu/files/tips-to-buying-cialis-online.html

 • where coconut oil

  November 15, 2019 at 11:28 pm

  Very good information. Lucky me I recently found your site by chance (stumbleupon).
  I’ve book-marked it for later!

 • Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!

 • เกมเก้าเก

  November 16, 2019 at 6:40 am

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 • ไพ่นกกระจอก เกม

  November 16, 2019 at 6:45 am

  Good site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 • Tai Hackner

  November 16, 2019 at 10:29 pm

  Howdy! This post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!

 • sattakingnow.in

  November 17, 2019 at 4:01 pm

  This site is known as a walk-via for all the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively discover it.

 • electric heated vest

  November 17, 2019 at 4:19 pm

  I conceive you have remarked some very interesting points , thanks for the post.

 • doorwin windows alibaba

  November 17, 2019 at 4:27 pm

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 • Tony Sansbury

  November 18, 2019 at 1:30 am

  I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and would love to know where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 • 토토메이저

  November 18, 2019 at 3:06 am

  Hello. fantastic job. I did not expect this. This is a great story. Thanks!

 • Sexo Viagra

  November 18, 2019 at 4:14 pm

  An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this subject here on your blog.

 • Dona Rowald

  November 19, 2019 at 2:31 am

  Saved as a favorite, I love your website!

 • 오션파라다이스 게임

  November 19, 2019 at 7:05 am

  You have brought up a very great points , regards for the post.

 • 릴게임 사이트

  November 19, 2019 at 7:05 am

  whoah this weblog is great i really like studying your posts. Keep up the great work! You recognize, a lot of individuals are searching around for this information, you can help them greatly.

 • 바다이야기 예시

  November 19, 2019 at 7:08 am

  One more issue is that video games are normally serious anyway with the major focus on mastering rather than fun. Although, it comes with an entertainment element to keep your young ones engaged, each one game will likely be designed to work with a specific skill set or curriculum, such as instructional math or scientific research. Thanks for your publication.

 • Adan Springs

  November 19, 2019 at 9:39 am

  This excellent website certainly has all of the information I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 • SEO

  November 19, 2019 at 5:43 pm

  Hi there, I found your blog by way of Google even as looking for a related matter, your web site came up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • 릴게임 사이트

  November 19, 2019 at 9:55 pm

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 • 먹튀폴리스 꽁머니

  November 19, 2019 at 10:01 pm

  Very excellent info can be found on web site. “I am not merry but I do beguile The thing I am, by seeming otherwise.” by William Shakespeare.

 • 토토웹

  November 19, 2019 at 10:04 pm

  Wonderful web site. Plenty of helpful info here. I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you to your sweat!

 • สมัคร agent w88

  November 20, 2019 at 3:34 am

  I want to point out my affection for your generosity giving support to men who actually need help with this subject. Your real dedication to getting the solution throughout has been rather advantageous and have usually enabled folks like me to attain their pursuits. Your personal informative guide means a whole lot a person like me and additionally to my fellow workers. With thanks; from each one of us.

 • NFL Super Bowl 2020 Live Stream

  November 20, 2019 at 3:41 am

  I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 • best CBD oil for arthritis

  November 20, 2019 at 3:54 am

  Currently it looks like Drupal is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • Petluvshop

  November 20, 2019 at 2:36 pm

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Cheers!

 • Petluvshop

  November 20, 2019 at 6:18 pm

  Can I just say what a comfort to uncover an individual who truly knows what they are discussing on the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you most certainly have the gift.

Post a Comment