ÇÖLDEKİ DOWNTOWN: DUBAI

ÇÖLDEKİ DOWNTOWN: DUBAI

İtiraf edelim, Dubai en favori destinasyonlarımızdan biri değildi. Genellikle ya iş için ya da Asya’da daha uzak yerlere giderken yolda küçük bir mola için gittiğimiz bir yer oldu. Hep biraz yapay, biraz fazla şatafatlı geliyordu.

Son gidişimizdeyse, şehrin tatlı bir kaç köşesini, çok lezzetli bazı restoranlarını ve Palm’daki harika otelleri keşfedince, bir parça daha bir sever olduk:)

ÇÖLDEKİ Vaha

Dubai, bildiğiniz üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir emirlik.  BAE, Dubai ile birlikte toplam 7 emirlikten oluşuyor. Emirliğin başkenti Abu Dabi, ancak hem popülasyon hem de finansal anlamda Dubai çok daha ön planda.

1900’lerde minik bir kasabayken, 1960’ların sonunda bölgede petrol keşfediliyor ve ihracatı yapılmaya başlıyor. Aynı dönemde İngiltere’nin de bölgeden çıkmasıyla beraber, 1970’lerin başında Birleşik Arap Emirlikleri kuruluyor. Önce petrol, sonra bölgeye akın eden expatlar ve şirketlerle beraber, 20.yy başında bir kasaba olan Dubai 21.yy’da dev bir global finans merkezi haline geliyor.

Herkes başka bİr yerden

Dubai’nin en dikkat çekici yanı, nüfusunun büyük çoğunluğunun “Emirati” yani emirlik vatandaşları olmaması! Emirlikte Hindistan’dan Amerika’ya, her ülkeden, her sosyoekonomik seviyede insan yaşıyor. 2018 rakamlarına göre Dubai nüfusunun %43’ten fazlasi Hint kökenli, %17si ise Pakistanlı. “Emirati” olanlar ise nüfusun sadece %20sini oluşturuyor.

Hint, Pakistan ve Filipin kökenli kişiler genellikle hizmet sektöründe veya gelir düzeyi çok daha düşük işlerde çalışıyorlar. Buraya gelip, aylarca hatta yıllarca memleketlerine dönmeden çalışıyor, para biriktirip ailelerine gönderiyorlar. Emiratiler genellikle bu düşük gelirli işlerde asla çalışmıyor, bu nedenle de bu alanlar hep doğu ülkelerinden gelen kişilere kalıyor.

Tabi Dubai’deki yabancı nüfusun büyük bir kısmını da batı ülkelerinden gelen “expat”lar oluşturuyor. Emirliğin finans, turizm ve alışveriş merkezi haline gelmesiyle beraber pek çok büyük şirketin merkezi, ya da en azından şirketlerin MENA HQ’ları buraya taşınmış durumda.

Yüksek, yüksek ve daha yüksek

Dubai’nin hayatta en sevdiği şey galiba yüksek binalar!

(fotoğraf için teşekkürler slh.com)

Şehrin her yeri gökdelenlerle dolu. Tabi bunların arasında en iddialı olanı, 163 katlı ve 2010 yılında tamamlanan, dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa. (Bina ile ilgili şaşırtıcı istatistikleri incelemek isterseniz sizi buraya alalım)

(fotoğraf için teşekkürler discoverloyalty.com)

Marina 101, adından da anlaşıldığı gibi 101 katıyla, New York’ta yer alan 432 Park Avenue binasından sonra dünyanın en yüksek 2. konut binası ünvanını elinde tutuyor.

JW Marriott Marquis Dubai Tower 1 ise, 76 katıyla dünyanın en yüksek 2.oteli konumunda. (En yüksek otel ise Mekke’de yer alan Makkah Royal Clock Hotel’miş)

(fotoğraf için teşekkürle thenational.ae)

Şehrin sembolü haline gelen, güzel ve zarif mimarisi ile akıllarda kalan Burj Al-Arab ise, 60 kat yüksekliği ile “bir ada üzerinde yer alan en yüksek bina” ünvanına sahipmiş. Gerçi binanın mimarisi, yüksekliğinden daha ön planda kalıyor, o ayrı.

Yoktan Var Olan Topraklar

Dubai’nin geçtiğimiz dönemde en dikkat çeken projelerinden biri, denize toprak taşıyarak yaptıkları ve aslında yoktan var ettikleri “Palm” bölgesi. Bölge, palmiye şeklinde yapılmış 3 ayrı yapay takımadanın adı, bunlardan en meşhur olanı ise Palm Jumeirah.

(fotoğraf için teşekkürler timeoutdubai.com)

Palm Jumeirah üzerinde onlarca lüks otel, restoran, gece kulübü ve de çok şık evler ve apartmanlar görebiliyorsunuz.

Bölge, şekli itibariyle de uçsuz bucaksız bir sahile sahip, yer yer deniz kenarı:) Ancak yine de itiraf edelim, deniz çok başarılı değil. Hele ki bizler gibi Ege – Akdeniz sularına alışkın insanlar için pek de etkileyici gelmiyor Yine de gittiğiniz yerde güneşlenmek ve denize girmek için bir alanınız olması keyifli.

Biz Palm Jumeriah üzerinde, Sofitel Dubai Palm Jumeriah isimli otelde kaldık, tek kelimeyle de bayıldık! Otel, Dubai’deki pek çok beş yıldızlı otele kıyasla çok daha farklı bir mimari ile yapılmış. Yüksek, kocaman, tıkış tıkış binalar bu otelde yok.

(fotoğraf için teşekkürler booking.com)

Polinezya mimarisi baz alınarak yapılan komplex, alçak binalar, birbirinden bağımsız minik villalar ve az katlı apartmanlardan oluşuyor. Dolayısıyla da insanın üstüne üstüne gelmeyen, çok ferah bir alan yaratıyor.

Geniş bir sahili, biri kocaman olmak üzere bir kaç havuzu, farklı dünya mutfakları sunan birden fazla restoranı ile lüks bir otelden beklediğiniz herşeyi bulabiliyorsunuz. Özellikle de lobby’nin hemen önünde, havuz başında yer alan cafesi gece saatlerinde çok keyifli.

Biz oteli çok beğendik, yine gitsek yine burda kalırız. Dubai seyahati planlıyorsanız mutlaka burayı da değerlendirin.

Gezİlecek GÖrÜlecek Neler Var?

Palm Jumeriah

Palmiye adalarının en meşhuru başlı başına gezilmesi gereken bir yer. Eğer burda kalmıyorsanız bile mutlaka gidip görmeli, hatta belki otellerin bazılarını gezmelisiniz. İlk yapıldığında büyük sükse yapan Atlantis Otel’de bu bölgede yer alıyor. Bu devasa ve lüks otelin içerisinde ise koskocaman bir Aqua Park mevcut. (Parkın içinde ne var ne yok incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz)

(fotoğraf için teşekkürler atlantisthepalm.com)

JBR (Jumeriah Beach Residence)

Şehrin modern ve keyifli bölgelerinden biri. Deniz kenarına paralel olarak yapılanmış, 1,7km’lik bu cadde üzerinde kurulu bir yerleşim alanı. JBR içerisinde 35 konut binası ve 5 otel bulunuyor. Bölgede aynı zamanda pek çok mağaza, restoran ve cafe bulabiliyorsunuz. Keyifli bir yürüyüş yapmak, bir şeyler yiyip içmek için güzel bir bölge.

(fotoğraf için teşekkürler dubai-online.com)

Souk Madinat Jumeriah

Bizim Dubai’de en sevdiğimiz yer oldu. Öyle ki, 4 günlük kısacık bir tatilde bile 2 defa gittik.  Geleneksel “souk” ismi verilen, bizdeki Kapalı Çarşı mantığındaki yapıyı çok başarılı bir şekilde modern mağaza ve restoranlarla kombine ettikleri, çok keyifli bir yer.

(fotoğraf için teşekkürler citysightseeingdubai.com)

Bir yanda minik minik geleneksel dükkanlar, bir yanda lüks ve modern restoranlar. Burada aynı zamanda 3 otel, ve bir tiyatro salonu da mevcut. Souk Madinat içerisinde dünya mutfaklarından 25 farklı restoran bulunuyor, hatta bir Sports bar bile mevcut!

(fotoğraf için teşekkürler lonelyplanet.com)

Bir de neden olduğunu anlamadığımız ama bazı insanların aşırı bayıldığı bir “gondol sefası” olayı var:) Souk Madinat içerisinde bulunan gondollara binerek bölgeyi sudan da gezebiliyorsunuz, dilerseniz.

The Dubai Mall

Dubai’de gezmeden olmaz yerlerden biri de alışveriş merkezleri! Ben alışveriş sevmem, bir şey almayacağım ne gerek var demeyin, burdaki AVM’ler gerçekten gezmeye değer!

The Dubai Mall, hemen şehir merkezinde, Burj Khalifa’nın yanı başında yer alan dev gibi bir AVM. Dev gibi derken, gerçekten de şu anda dünyanın en büyük alışveriş merkezi! Her sene 80 milyondan fazla ziyaretçi buraya geliyor, 1300’den fazla mağaza ve 200’den fazla yeme içme yerinde zaman geçiriyor.

The Dubai Mall’un içerisinde aynı zamanda Dubai Akvaryumu ve Su Altı Hayvanat Bahçesi, çocuklar için Kidzania ve de olimpik ölçülerde bir buz pisti de mevcut.

(fotoğraflar için teşekkürler interestingengineering.com)

Gezerken yorulduğunuz, çıkış kapısını bulamayıp içinde kaybolduğunuz bir alandan bahsediyoruz. Gezmesi biraz zorlayıcı, zaten her yerini gezmeniz çok da olası değil:)  Ama Dubai’ye kadar gelmişken şehrin bu alametifarikasını görmemek de olmaz.

Bu arada hemen önündeki geniş alandaki su havuzları her gün muhteşem bir gösteriye sahne oluyor. 2009’da açılan ve The Dubai Fountain adı verilen bu havuzlarda dünyanın “en yükseğe çıkan fıskiye” performansı gerçekleştiriliyor! (Evet, söylemiştik, yükseklikle ilgili bir takıntı var şehrin genelinde:) 275 m’ye yakın uzunluğa sahip bu havuz ve fıskiyeler, farklı boyutlarda 5 daireden ve 2 kemerden oluşuyor.

Gösteri sırasında 22.000 galon su kullanılıyor ve sular 50 katlı bir bina yüksekliğine kadar püskürüyor! Tabi gece ışıklar da işin içine girince muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor, mutlaka denk gelip izleyin.

Her yerden İnsan olunca, yemekler gÜzel oluyormuŞ!

Dünyanın her yerinden insan yaşayınca tabi ki tüm dünya mutfaklarından örnekler bulmanız da mümkün oluyor! Dubai’de aklınıza gelebilecek her mutfak var!

Tabi ki popülasyonun büyük kısmının Hintli olmasından dolayı en çok ve en çeşitli seçenek Hint restoranları! Şehirde nispeten makul rakamlılardan çok uçuk paralar ödeyerek fine dining yapabileceğiniz restoranlara kadar onlarca farklı Hint restoranı bulmanız mümkün.

(fotoğraf için teşekkürler indianconfidential.com)

Biz Jumeriah Beach Hotel içerisindeki Naya isimli restoranı denedik. Otelin üst katlarında yer alan, balkonundan nefis bir Burj Al Arab manzarası görebildiğiniz ve de çok çok lezzetli yemekler yiyebildiğiniz bir yerdi, ancak çok yakın zamanda temelli olarak ne yazık ki kapanmış…

(fotoğraf için teşekkürler gourmettimesdubai.com)

Bu nedenle gidin deneyin diyemiyoruz:(  Bunun yerine şehirdeki diğer Hint restoranlarına göz atalım derseniz sizi buraya alalım:)

Dubai’de aklınıza gelebilecek her türlü burger restoranı mevcut!  Johnny Rockets, Gourmet Burger Kitchen ve Five Guys gibi meşhur zincirleri bulabiliyorsunuz. Bunun dışında en dikkat çekici burgercilerden biri SALT. Kite Beach’te yer alan bu burger mekanı aslında bir restoran değil, bir “food truck”. Sadece bir kamyon olarak başlayan mekan zaman içinde plajda geniş bir oturma alanına yayılmış, ve hatta şehirde Dubai Mall ve Dubai Marina’da başka şubeler de açmış.

Menü son derece net, sadece 3 çeşit burger var!  Wagyu beef ile hazırlanan 2 çeşit ve de bir tane tavuklu burger servis ediyorlar, bunun dışında da patates kızartması çeşitleri mevcut, başka da birşey yok:)

 

(fotoğraflar için teşekkürler find-salt.com)

Dubai’de çok iddialı Peru ve Güney Amerika lezzetleri sunan restoranlar bulabiliyorsunuz. Four Seasons Dubai’nin içerisinde yer alan Coya veya Sofitel Downtown’daki Inka önde gelen Güney Amerika restoranları.

(fotoğraf için teşekkürler gourmettimesdubai.com)

Asya mutfağının Çin’den Tayland’a her versiyonunu tadabileceğiniz, Brezilya usülü churrascaria yiyebileceğiniz kısacası canınız ne çekerse bulabileceğiniz yüzlerce yer mevcut!

Hatta Günaydın, Nusr-Et, Divan gibi tanıdık isimler de var! Ne olur ama, taa o kadar yol gitmişken Türk restoranında yemek yemeyin:)

Eğer Dubai’de yeme içmenin hakkını verelim derseniz, gitmeden ön araştırma yapmanız ve de kendinize minik bir liste yapmanız tavsiye olur. “Hazırlık yapmaya hiç vaktim yok” ya da “Dubai’de azıcık vaktim var ordan oraya koşturamam” derseniz de Souk Madinat’taki restoranlardan birine girin, hiç pişman olmayacaksınız.

E burda İnsanlar dIŞarda İÇKİ İÇİYOR :)!

Evet, merak edilen konuya gelelim. Dubai’de, beklenenin aksine, insanlar dışarda, mekanlarda içki içebiliyor! Tabi ki her mekanda içki servisi yok, mekanların özel ruhsatı olması gerekiyor, ama baktığınızda pek çok yerde, hiç de gizli kapaklı olmadan hem de, çok güzel içkiler içebiliyorsunuz.

Özellikle Souk Madinat Jumeriah içerisinde pek çok restoranda içki içebiliyorsunuz, hatta kokteyl barlar bile var!

Trader Vic’s bizim en favori mekanımız oldu!  Burası, aslında 17 ülkede şubesi olan bir zincir. Yemek servisi de olan ama daha çok içkileri ile meşhur bir kokteyl bar.

(fotoğraf için teşekkürler timeoutdubai.com)

İçki menüsü çok geniş, çok özel ve lezzetli kokteyller yapıyorlar. Bazı geceler canlı Küba müzikleri bile oluyor. Kesinlikle gidilip görülmesi,  hatta uzun uzun keyif yapılması gereken yerlerin başında yer alıyor.

(fotoğraf için teşekkürler tradervicsmadinat.com)

Dubai Mall’un hemen dibindeki Karma Kafe de oldukça pahalı bir Asya restoranı, ancak aynı zamanda da nefis kokteyller yapan bir bar! Yemekler fazla pahalı gelebilir, gerçi içkiler de ucuz değil ama keyifli bir kokteyl yudumlamak ve bir yandan oturduğunuz yerden Dubai Mall Fountain gösterisini izlemek isterseniz harika bir yer!

Gidemediğimiz ama çok duyduğumuz diğer barlar ise, oldukça pahalı ve güzel bir Peru restoranı olan Coya, Grosvenor House Hotel’in terasında yer alan Siddharta Lounge, ve H Hotel’in tepesinde yer alan 40 Kong. Daha da çok seçenek isterseniz de sizi Dubai’nin en iyi 20 barı listesi için buraya alalım.

Dubai 2-3 günlüğüne giderseniz gezmesi görmesi keyifli bir yer. Sadece Dubai’ye gitmek için gidilir mi derseniz, bizce hayır:)  Ama yolunuz olur da düşerse, bu yazıdaki mekanları deneyin,  çok memnun kalacaksınız!

83 Comments

 • BestElvira

  April 2, 2019 at 3:30 am

  I see you don’t monetize happyweekendme.com, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks every month.
  There is one good method that brings decent money, you can google it: money making by
  bucksflooder

 • comprar viagra generico en españa

  April 7, 2019 at 6:52 pm

  La terapia cognitiva conductual (TCC) es un tratamiento común y altamente eficaz para los problemas psicológicos en general, pero también para la DE.

 • comprar viagra generico

  April 8, 2019 at 4:53 pm

  La mayoría de las causas de la disfunción eréctil pueden tratarse, los primeros resultados aparecen, aproximadamente, en 3 meses. Donde comprar Viagra

 • DE a los 30

  May 13, 2019 at 2:17 pm

  Pero sobre todo será fundamental intentar superar los problemas que estáis atravesado. Sin embargo, si esto ocurre en la mayoría de las relaciones sexuales durante al menos 3 meses es conveniente consultar con el médico.

 • newtown ntc33

  May 13, 2019 at 8:17 pm

  Make every sentence valuable and to the point. You end up being thinking, ways to generate a lot of traffic to my website page.
  To find the respond to this question you can spend big money. https://918Kiss.bid/downloads/219-download-ntc33

 • remedio

  May 14, 2019 at 12:46 pm

  Finalmente, en el aspecto medicamentoso, se debe revisar y modificar -si es posible- la utilización de fármacos que inhiben la respuesta eréctil o que aumentan el peso corporal con un tratamiento de la disfunción sexual asociada a la obesidad. http://www.elista.es/author/comjoo/

 • cialis generico

  May 16, 2019 at 2:19 pm

  Otro tratamiento para la DE es la inyección de Caverject (alprostadil) en el pene justo antes del sexo.

 • comprar cialis generico

  May 16, 2019 at 10:45 pm

  Podemos encontrar, incluso, productos “piratas” que se ofrecen como auténticos y pueden ser letales, como llegan a ser los originales que se autoadministran sin conocer los efectos secundarios. https://comprarcialis.online/

 • comprar cialis online

  May 17, 2019 at 5:50 pm

  Muchos hombres no aceptan que su rendimiento sexual disminuirá con el paso de los años, y, en algunos casos, la incapacidad de mantener la erección puede conducir a cuadros depresivos. Comprar cialis online seguro

 • Disfunción eréctil solucion

  May 18, 2019 at 11:55 pm

  Si usted ha tomado o está planeando tomar CIALIS, evite el consumo excesivo de alcohol (nivel de alcohol en sangre de 0,08% o superior), ya que puede aumentar el riesgo de mareos al ponerse de pie.

 • comprar levitra 10 mg

  May 19, 2019 at 8:05 pm

  Además, existen cremas que se aplican dentro de la uretra a través del meato, el orificio del pene. Comprar Levitra generico 5 mg

 • remedios para la impotencia

  May 20, 2019 at 10:19 am

  En lo que respecta a la información para el paciente que trae el medicamento (inserto), deberá añadirse. https://deremedios.icu/impotencia-masculina.html

 • disfunción eréctil remedios

  May 20, 2019 at 4:26 pm

  Una prueba que suele servir para determinar si el origen es físico o no, es comprobar si existen erecciones nocturnas, ya que si se dan, lo normal es que los problemas para mantener la erección suelan tener un motivo emocional. para la impotencia del hombre

 • cialis

  May 24, 2019 at 9:03 am

  Generic Cialis is the perfect cure that works on reconciling your sexual complications.

 • comprar cialis online

  May 27, 2019 at 11:41 pm

  Tener pocas horas de sueño puede traer como consecuencia estrés y ansiedad. Comprar cialis españa

 • tableta

  May 29, 2019 at 8:44 pm

  Verás como muy pronto los problemas para mantener la erección desaparecen de tu vida.

 • propecia

  May 30, 2019 at 9:12 pm

  Luckily, most causes of hair loss can be stopped or treated. Like a murder mystery, the slightest clue can solve the case.

 • oprol evorter

  June 8, 2019 at 3:23 pm

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 • Agnes Cagan

  June 12, 2019 at 10:01 am

  I have been reading out a few of your posts and i can state pretty good stuff. I will definitely bookmark your site.

 • official statement

  June 12, 2019 at 8:01 pm

  I just want to tell you that I’m beginner to blogs and absolutely enjoyed this website. More than likely I’m likely to bookmark your blog . You actually come with fabulous writings. Thanks a bunch for revealing your website page.

 • John Deere Technical Manuals

  June 17, 2019 at 5:50 pm

  Perfect work you have done, this site is really cool with good information.

 • Nathaniel Noullet

  June 18, 2019 at 2:52 am

  In this first movie, Spock and Kirk aside, perhaps, they seem to be pale imitations.

 • John Deere Repair Manuals

  June 18, 2019 at 6:32 am

  you can always tell the quality of USB cables by looking at the thickness of the cable. thicker usb cables have higher quality`

 • zolus

  June 25, 2019 at 9:49 am

  magnificent post, very informative. I wonder why the other
  experts of this sector do not realize this. You should proceed your writing.

  I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 • Janeen Lamance

  July 1, 2019 at 5:07 am

  Thanks for the tips on credit repair on this particular site. Some tips i would offer as advice to people would be to give up this mentality they can buy right now and pay out later. As a society most of us tend to make this happen for many things. This includes holidays, furniture, and items we’d like. However, it is advisable to separate a person’s wants from all the needs. While you are working to boost your credit score you have to make some sacrifices. For example you are able to shop online to economize or you can click on second hand shops instead of expensive department stores pertaining to clothing.

 • Brianne Sahagian

  July 2, 2019 at 1:26 am

  Thanks a lot for sharing this with all folks you actually understand what you’re speaking about! Bookmarked. Please also discuss with my site =). We could have a link alternate arrangement among us!

 • sintomas

  July 2, 2019 at 11:17 am

  Porque ha llegado su momento. Ya en los años 1970 Masters y Johnson reconoció que el tratamiento para la impotencia tiene lugar más en homosexuales.

 • Benjamin Gallian

  July 3, 2019 at 2:15 am

  used trucks are sometimes expensive and it is quite hard to find a good bargain if you don’t search heavily“

 • Shala Gatlin

  July 4, 2019 at 2:22 am

  Just wanna admit that this is invaluable , Thanks for taking your time to write this.

 • Trudy Gannett

  July 7, 2019 at 12:08 pm

  Oh my goodness! an amazing post dude. Appreciate it Even so We are experiencing issue with ur rss . Do not know why Unable to enroll in it. Is there everyone getting identical rss issue? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 • buy cialis online

  July 7, 2019 at 11:09 pm

  If you smoke cigarettes, it is strongly recommended that you stop, as tobacco causes blood vessels to narrow.

 • Barrett Rieger

  July 8, 2019 at 2:19 am

  Yo, I am havin a tough time trying to rank well for the term “victorias secret coupon codes”… Pls approve my comment!!

 • Ross Musselman

  July 8, 2019 at 2:46 am

  I am often to blogging and that i really appreciate your content regularly. The article has truly peaks my interest. I’m going to bookmark your website and maintain checking for brand spanking new data.

 • Eula Dutka

  July 9, 2019 at 1:09 am

  All other webmasters should make note: this is what great posts look like! I can’t wait to read more of your writing! Not only is it thoughtful, but it is also well-written. If you could respond with a link to your Facebook, I would be extremely grateful!

 • Metroclick.com

  July 10, 2019 at 6:49 am

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 • my blog address

  July 10, 2019 at 7:53 am

  Hiya there, just turned aware of your blog site through Bing, and realized that it is pretty educational. I will appreciate should you decide maintain this idea.

 • Corrine Dominick

  July 11, 2019 at 12:13 am

  Great blog right here! after reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP

 • Sheena Suhr

  July 12, 2019 at 1:42 am

  Good aftie” i am a blogger too, and i can see that you are a nice blogger too,  

 • Faytech North America

  July 12, 2019 at 4:22 am

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 • Tommie Schlecht

  July 14, 2019 at 12:49 pm

  An interesting dialogue is value comment. I believe that it is best to write more on this matter, it may not be a taboo subject but typically persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 • Sapid Agency

  July 14, 2019 at 8:37 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • this page

  July 15, 2019 at 5:04 pm

  It certainly is almost extremely difficult to find well-qualified men and women on this content, nonetheless you come across as like you be aware of exactly what you’re raving about! With Thanks

 • Sapid Agency

  July 16, 2019 at 9:10 pm

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • click to read more

  July 17, 2019 at 1:23 am

  It certainly is practically unattainable to see well-informed people on this matter, even though you appear like you are familiar with exactly what you’re writing about! Appreciate It

 • click for more info

  July 17, 2019 at 5:25 am

  It’s the right day to construct some goals for the longer term. I have scan this posting and if I may possibly, I want to suggest to you you very few interesting tip.

 • Resources

  July 19, 2019 at 7:45 am

  It certainly is nearly close to impossible to come across well-aware readers on this niche, nevertheless you look like you fully understand what you’re writing about! Bless You

 • Sapid Agency

  July 19, 2019 at 9:25 am

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 • Learn More

  July 21, 2019 at 7:43 pm

  It certainly is near close to impossible to see well-aware visitors on this niche, in addition you appear like you fully understand what exactly you’re writing on! With Thanks

 • Discover More

  July 21, 2019 at 9:59 pm

  I merely want to notify you that I am new to blog posting and incredibly liked your site. More than likely I am probably to bookmark your blog post . You simply have lovely article blog posts. Be Thankful For it for expressing with us your current web information

 • Full Report

  July 22, 2019 at 10:38 am

  You’ll find it practically not possible to encounter well-updated parties on this content, still, you appear like you realize those things you’re writing on! Appreciate It

 • check out here

  July 23, 2019 at 5:27 am

  Extraordinarily interesting suggestions you have mentioned, a big heads up for submitting.

 • look what i found

  July 23, 2019 at 5:22 pm

  I really hope to inform you that I am new to blog posting and really valued your review. Most likely I am probably to save your blog post . You indeed have extraordinary article materials. Truly Appreciate it for swapping with us your blog write-up

 • why not look here

  July 23, 2019 at 6:21 pm

  Hiya here, just turned out to be mindful of your website through Search engine, and have found that it’s truly useful. I’ll like in the event you continue this informative article.

 • Boyd Eaddy

  July 24, 2019 at 1:23 am

  Mass parsite http://bit.ly/2W9CVkn

 • useful reference

  July 25, 2019 at 6:20 pm

  Hi there, just got familiar with your weblog through Google, and have found that it is quite helpful. I will take pleasure in if you persist this informative article.

 • wordpress addr

  July 26, 2019 at 1:03 am

  I merely wish to notify you that I am new to online blogging and genuinely loved your report. Likely I am most likely to bookmark your blog post . You simply have wonderful article blog posts. Love it for telling with us your main site webpage

 • My Site

  July 26, 2019 at 8:48 am

  It is actually mostly extremely difficult to come across well-qualified men and women on this area, however , you seem like you understand exactly what you’re talking about! Appreciate It

 • you can look here

  July 27, 2019 at 8:19 am

  I merely desire to inform you that I am new to having a blog and utterly cherished your article. Most likely I am prone to bookmark your blog post . You truly have wonderful article material. Acknowledge it for swapping with us the best domain document

 • have a peek at these guys

  July 27, 2019 at 10:15 pm

  Heya there, just turned aware of your article through Search engine, and discovered that it is really beneficial. I’ll be grateful should you carry on this idea.

 • he said

  July 27, 2019 at 11:02 pm

  Absolute intriguing points that you have remarked, thank you for putting up.

 • my wp site

  July 28, 2019 at 8:55 pm

  It’s actually nearly unthinkable to come across well-informed parties on this matter, yet somehow you appear like you be aware of which you’re covering! Regards

 • my wordpress blogs

  July 29, 2019 at 9:12 pm

  I really have to tell you that I am new to putting up a blog and incredibly valued your review. Very possible I am going to remember your blog post . You definitely have outstanding article content. Acknowledge it for expressing with us your current web write-up

 • this page

  July 30, 2019 at 8:29 am

  Gday here, just turned out to be alert to your blog page through Search engine, and found that it’s genuinely beneficial. I will be grateful if you decide to keep up such.

 • visita el sitio

  July 30, 2019 at 11:47 am

  La toma de Beta-bloguero representa asimismo una causa para el origen de la disfunción eréctil. Pero uno de los síntomas más comunes, aunque menos comentados, de la depresión es la disfunción eréctil.

 • internet

  July 31, 2019 at 12:20 am

  Very enjoyable highlights that you have said, warm regards for posting.

 • my review here

  July 31, 2019 at 7:49 am

  It is actually nearly unattainable to come across well-advised people on this matter, nevertheless you appear like you know what you’re talking about! Thanks

 • buy cialis

  August 2, 2019 at 3:22 pm

  Such tests can check for heart problems, diabetes, and low testosterone, among other things.

 • Horace Tribou

  August 4, 2019 at 10:32 am

  As a Newbie, I am always browsing online for articles that can help me. Thank you

 • comprar levitra

  August 6, 2019 at 5:05 pm

  La disfunción eréctil puede solucionarse de forma muy eficaz a través de la terapia sexual.

 • next

  August 15, 2019 at 11:18 pm

  I simply want to tell you that I am just new to weblog and absolutely savored your blog. Probably I’m going to bookmark your blog post . You absolutely have really good writings. Cheers for sharing with us your blog site.

 • try this

  August 17, 2019 at 10:21 pm

  I just want to say I am just new to blogging and seriously loved you’re website. Most likely I’m likely to bookmark your blog post . You actually come with impressive stories. Many thanks for revealing your website.

 • John Deere Technical Manuals

  August 20, 2019 at 9:01 pm

  A lot of thanks for all your valuable hard work on this blog. My aunt take interest in setting aside time for internet research and it’s really easy to understand why. I hear all regarding the compelling means you convey helpful tips and hints on your web site and as well as attract contribution from people on this area of interest while our princess is now becoming educated a lot of things. Enjoy the rest of the new year. Your conducting a fabulous job.

 • my past life

  August 23, 2019 at 9:50 am

  This page seems like the other info I was seeing

 • skylinetix

  August 27, 2019 at 12:08 am

  Very good blog post. I absolutely love this website. Thanks!

 • webtalk

  August 29, 2019 at 1:55 pm

  Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 • CarTransportService

  August 29, 2019 at 9:48 pm

  I was very happy to uncover this web site. I need to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you saved as a favorite to check out new things on your web site.

 • Tractor Workshop Manuals

  August 30, 2019 at 8:24 am

  Hi there, a very good read and it sometimes just takes someone to post something like this to make me realise where I’ve been going wrong! Just added the site to my bookmarks so will check back now and then. Cheers.

 • LesMeridien

  August 31, 2019 at 4:34 am

  I enjoy looking through a post that can make people think. Also, thank you for permitting me to comment.

 • oflewskii

  August 31, 2019 at 9:44 pm

  Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for supplying these details.

 • artículos médicos

  September 16, 2019 at 9:23 pm

  Disfuncion erectil herbolario. Especialmente el fumar y un consumo de alcohol elevado son agravantes. Las pastillas del parche, eso es lo que son para mi, un parche para la disfunción eréctil, no tengo ninguna enfermedad, estoy sano, no tengo ningún defecto físico o malformación, soy joven ¿porque para algo tan natural como es tener una relación sexual tengo que depender de eso? Pero también implica que se debe disponer de la libertad para que las enfermedades orgánicas y otras deficiencias no interfieran con la función sexual y reproductiva. 2 cialis 5mg…

 • EliteDefenseTech

  September 17, 2019 at 5:58 pm

  I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I really hope to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 • keto pill diet chart

  September 18, 2019 at 9:24 pm

  Tremendous things here. I am very satisfied to peer
  your article. Thank you a lot and I’m having a look ahead to contact you.

  Will you kindly drop me a e-mail?

 • John Deere Service Manuals

  September 19, 2019 at 6:54 am

  I am not really excellent with English but I line up this really easygoing to understand .

Post a Comment