ÇÖLDEKİ DOWNTOWN: DUBAI

ÇÖLDEKİ DOWNTOWN: DUBAI

İtiraf edelim, Dubai en favori destinasyonlarımızdan biri değildi. Genellikle ya iş için ya da Asya’da daha uzak yerlere giderken yolda küçük bir mola için gittiğimiz bir yer oldu. Hep biraz yapay, biraz fazla şatafatlı geliyordu.

Son gidişimizdeyse, şehrin tatlı bir kaç köşesini, çok lezzetli bazı restoranlarını ve Palm’daki harika otelleri keşfedince, bir parça daha bir sever olduk:)

ÇÖLDEKİ Vaha

Dubai, bildiğiniz üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir emirlik.  BAE, Dubai ile birlikte toplam 7 emirlikten oluşuyor. Emirliğin başkenti Abu Dabi, ancak hem popülasyon hem de finansal anlamda Dubai çok daha ön planda.

1900’lerde minik bir kasabayken, 1960’ların sonunda bölgede petrol keşfediliyor ve ihracatı yapılmaya başlıyor. Aynı dönemde İngiltere’nin de bölgeden çıkmasıyla beraber, 1970’lerin başında Birleşik Arap Emirlikleri kuruluyor. Önce petrol, sonra bölgeye akın eden expatlar ve şirketlerle beraber, 20.yy başında bir kasaba olan Dubai 21.yy’da dev bir global finans merkezi haline geliyor.

Herkes başka bİr yerden

Dubai’nin en dikkat çekici yanı, nüfusunun büyük çoğunluğunun “Emirati” yani emirlik vatandaşları olmaması! Emirlikte Hindistan’dan Amerika’ya, her ülkeden, her sosyoekonomik seviyede insan yaşıyor. 2018 rakamlarına göre Dubai nüfusunun %43’ten fazlasi Hint kökenli, %17si ise Pakistanlı. “Emirati” olanlar ise nüfusun sadece %20sini oluşturuyor.

Hint, Pakistan ve Filipin kökenli kişiler genellikle hizmet sektöründe veya gelir düzeyi çok daha düşük işlerde çalışıyorlar. Buraya gelip, aylarca hatta yıllarca memleketlerine dönmeden çalışıyor, para biriktirip ailelerine gönderiyorlar. Emiratiler genellikle bu düşük gelirli işlerde asla çalışmıyor, bu nedenle de bu alanlar hep doğu ülkelerinden gelen kişilere kalıyor.

Tabi Dubai’deki yabancı nüfusun büyük bir kısmını da batı ülkelerinden gelen “expat”lar oluşturuyor. Emirliğin finans, turizm ve alışveriş merkezi haline gelmesiyle beraber pek çok büyük şirketin merkezi, ya da en azından şirketlerin MENA HQ’ları buraya taşınmış durumda.

Yüksek, yüksek ve daha yüksek

Dubai’nin hayatta en sevdiği şey galiba yüksek binalar!

(fotoğraf için teşekkürler slh.com)

Şehrin her yeri gökdelenlerle dolu. Tabi bunların arasında en iddialı olanı, 163 katlı ve 2010 yılında tamamlanan, dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa. (Bina ile ilgili şaşırtıcı istatistikleri incelemek isterseniz sizi buraya alalım)

(fotoğraf için teşekkürler discoverloyalty.com)

Marina 101, adından da anlaşıldığı gibi 101 katıyla, New York’ta yer alan 432 Park Avenue binasından sonra dünyanın en yüksek 2. konut binası ünvanını elinde tutuyor.

JW Marriott Marquis Dubai Tower 1 ise, 76 katıyla dünyanın en yüksek 2.oteli konumunda. (En yüksek otel ise Mekke’de yer alan Makkah Royal Clock Hotel’miş)

(fotoğraf için teşekkürle thenational.ae)

Şehrin sembolü haline gelen, güzel ve zarif mimarisi ile akıllarda kalan Burj Al-Arab ise, 60 kat yüksekliği ile “bir ada üzerinde yer alan en yüksek bina” ünvanına sahipmiş. Gerçi binanın mimarisi, yüksekliğinden daha ön planda kalıyor, o ayrı.

Yoktan Var Olan Topraklar

Dubai’nin geçtiğimiz dönemde en dikkat çeken projelerinden biri, denize toprak taşıyarak yaptıkları ve aslında yoktan var ettikleri “Palm” bölgesi. Bölge, palmiye şeklinde yapılmış 3 ayrı yapay takımadanın adı, bunlardan en meşhur olanı ise Palm Jumeirah.

(fotoğraf için teşekkürler timeoutdubai.com)

Palm Jumeirah üzerinde onlarca lüks otel, restoran, gece kulübü ve de çok şık evler ve apartmanlar görebiliyorsunuz.

Bölge, şekli itibariyle de uçsuz bucaksız bir sahile sahip, yer yer deniz kenarı:) Ancak yine de itiraf edelim, deniz çok başarılı değil. Hele ki bizler gibi Ege – Akdeniz sularına alışkın insanlar için pek de etkileyici gelmiyor Yine de gittiğiniz yerde güneşlenmek ve denize girmek için bir alanınız olması keyifli.

Biz Palm Jumeriah üzerinde, Sofitel Dubai Palm Jumeriah isimli otelde kaldık, tek kelimeyle de bayıldık! Otel, Dubai’deki pek çok beş yıldızlı otele kıyasla çok daha farklı bir mimari ile yapılmış. Yüksek, kocaman, tıkış tıkış binalar bu otelde yok.

(fotoğraf için teşekkürler booking.com)

Polinezya mimarisi baz alınarak yapılan komplex, alçak binalar, birbirinden bağımsız minik villalar ve az katlı apartmanlardan oluşuyor. Dolayısıyla da insanın üstüne üstüne gelmeyen, çok ferah bir alan yaratıyor.

Geniş bir sahili, biri kocaman olmak üzere bir kaç havuzu, farklı dünya mutfakları sunan birden fazla restoranı ile lüks bir otelden beklediğiniz herşeyi bulabiliyorsunuz. Özellikle de lobby’nin hemen önünde, havuz başında yer alan cafesi gece saatlerinde çok keyifli.

Biz oteli çok beğendik, yine gitsek yine burda kalırız. Dubai seyahati planlıyorsanız mutlaka burayı da değerlendirin.

Gezİlecek GÖrÜlecek Neler Var?

Palm Jumeriah

Palmiye adalarının en meşhuru başlı başına gezilmesi gereken bir yer. Eğer burda kalmıyorsanız bile mutlaka gidip görmeli, hatta belki otellerin bazılarını gezmelisiniz. İlk yapıldığında büyük sükse yapan Atlantis Otel’de bu bölgede yer alıyor. Bu devasa ve lüks otelin içerisinde ise koskocaman bir Aqua Park mevcut. (Parkın içinde ne var ne yok incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz)

(fotoğraf için teşekkürler atlantisthepalm.com)

JBR (Jumeriah Beach Residence)

Şehrin modern ve keyifli bölgelerinden biri. Deniz kenarına paralel olarak yapılanmış, 1,7km’lik bu cadde üzerinde kurulu bir yerleşim alanı. JBR içerisinde 35 konut binası ve 5 otel bulunuyor. Bölgede aynı zamanda pek çok mağaza, restoran ve cafe bulabiliyorsunuz. Keyifli bir yürüyüş yapmak, bir şeyler yiyip içmek için güzel bir bölge.

(fotoğraf için teşekkürler dubai-online.com)

Souk Madinat Jumeriah

Bizim Dubai’de en sevdiğimiz yer oldu. Öyle ki, 4 günlük kısacık bir tatilde bile 2 defa gittik.  Geleneksel “souk” ismi verilen, bizdeki Kapalı Çarşı mantığındaki yapıyı çok başarılı bir şekilde modern mağaza ve restoranlarla kombine ettikleri, çok keyifli bir yer.

(fotoğraf için teşekkürler citysightseeingdubai.com)

Bir yanda minik minik geleneksel dükkanlar, bir yanda lüks ve modern restoranlar. Burada aynı zamanda 3 otel, ve bir tiyatro salonu da mevcut. Souk Madinat içerisinde dünya mutfaklarından 25 farklı restoran bulunuyor, hatta bir Sports bar bile mevcut!

(fotoğraf için teşekkürler lonelyplanet.com)

Bir de neden olduğunu anlamadığımız ama bazı insanların aşırı bayıldığı bir “gondol sefası” olayı var:) Souk Madinat içerisinde bulunan gondollara binerek bölgeyi sudan da gezebiliyorsunuz, dilerseniz.

The Dubai Mall

Dubai’de gezmeden olmaz yerlerden biri de alışveriş merkezleri! Ben alışveriş sevmem, bir şey almayacağım ne gerek var demeyin, burdaki AVM’ler gerçekten gezmeye değer!

The Dubai Mall, hemen şehir merkezinde, Burj Khalifa’nın yanı başında yer alan dev gibi bir AVM. Dev gibi derken, gerçekten de şu anda dünyanın en büyük alışveriş merkezi! Her sene 80 milyondan fazla ziyaretçi buraya geliyor, 1300’den fazla mağaza ve 200’den fazla yeme içme yerinde zaman geçiriyor.

The Dubai Mall’un içerisinde aynı zamanda Dubai Akvaryumu ve Su Altı Hayvanat Bahçesi, çocuklar için Kidzania ve de olimpik ölçülerde bir buz pisti de mevcut.

(fotoğraflar için teşekkürler interestingengineering.com)

Gezerken yorulduğunuz, çıkış kapısını bulamayıp içinde kaybolduğunuz bir alandan bahsediyoruz. Gezmesi biraz zorlayıcı, zaten her yerini gezmeniz çok da olası değil:)  Ama Dubai’ye kadar gelmişken şehrin bu alametifarikasını görmemek de olmaz.

Bu arada hemen önündeki geniş alandaki su havuzları her gün muhteşem bir gösteriye sahne oluyor. 2009’da açılan ve The Dubai Fountain adı verilen bu havuzlarda dünyanın “en yükseğe çıkan fıskiye” performansı gerçekleştiriliyor! (Evet, söylemiştik, yükseklikle ilgili bir takıntı var şehrin genelinde:) 275 m’ye yakın uzunluğa sahip bu havuz ve fıskiyeler, farklı boyutlarda 5 daireden ve 2 kemerden oluşuyor.

Gösteri sırasında 22.000 galon su kullanılıyor ve sular 50 katlı bir bina yüksekliğine kadar püskürüyor! Tabi gece ışıklar da işin içine girince muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor, mutlaka denk gelip izleyin.

Her yerden İnsan olunca, yemekler gÜzel oluyormuŞ!

Dünyanın her yerinden insan yaşayınca tabi ki tüm dünya mutfaklarından örnekler bulmanız da mümkün oluyor! Dubai’de aklınıza gelebilecek her mutfak var!

Tabi ki popülasyonun büyük kısmının Hintli olmasından dolayı en çok ve en çeşitli seçenek Hint restoranları! Şehirde nispeten makul rakamlılardan çok uçuk paralar ödeyerek fine dining yapabileceğiniz restoranlara kadar onlarca farklı Hint restoranı bulmanız mümkün.

(fotoğraf için teşekkürler indianconfidential.com)

Biz Jumeriah Beach Hotel içerisindeki Naya isimli restoranı denedik. Otelin üst katlarında yer alan, balkonundan nefis bir Burj Al Arab manzarası görebildiğiniz ve de çok çok lezzetli yemekler yiyebildiğiniz bir yerdi, ancak çok yakın zamanda temelli olarak ne yazık ki kapanmış…

(fotoğraf için teşekkürler gourmettimesdubai.com)

Bu nedenle gidin deneyin diyemiyoruz:(  Bunun yerine şehirdeki diğer Hint restoranlarına göz atalım derseniz sizi buraya alalım:)

Dubai’de aklınıza gelebilecek her türlü burger restoranı mevcut!  Johnny Rockets, Gourmet Burger Kitchen ve Five Guys gibi meşhur zincirleri bulabiliyorsunuz. Bunun dışında en dikkat çekici burgercilerden biri SALT. Kite Beach’te yer alan bu burger mekanı aslında bir restoran değil, bir “food truck”. Sadece bir kamyon olarak başlayan mekan zaman içinde plajda geniş bir oturma alanına yayılmış, ve hatta şehirde Dubai Mall ve Dubai Marina’da başka şubeler de açmış.

Menü son derece net, sadece 3 çeşit burger var!  Wagyu beef ile hazırlanan 2 çeşit ve de bir tane tavuklu burger servis ediyorlar, bunun dışında da patates kızartması çeşitleri mevcut, başka da birşey yok:)

 

(fotoğraflar için teşekkürler find-salt.com)

Dubai’de çok iddialı Peru ve Güney Amerika lezzetleri sunan restoranlar bulabiliyorsunuz. Four Seasons Dubai’nin içerisinde yer alan Coya veya Sofitel Downtown’daki Inka önde gelen Güney Amerika restoranları.

(fotoğraf için teşekkürler gourmettimesdubai.com)

Asya mutfağının Çin’den Tayland’a her versiyonunu tadabileceğiniz, Brezilya usülü churrascaria yiyebileceğiniz kısacası canınız ne çekerse bulabileceğiniz yüzlerce yer mevcut!

Hatta Günaydın, Nusr-Et, Divan gibi tanıdık isimler de var! Ne olur ama, taa o kadar yol gitmişken Türk restoranında yemek yemeyin:)

Eğer Dubai’de yeme içmenin hakkını verelim derseniz, gitmeden ön araştırma yapmanız ve de kendinize minik bir liste yapmanız tavsiye olur. “Hazırlık yapmaya hiç vaktim yok” ya da “Dubai’de azıcık vaktim var ordan oraya koşturamam” derseniz de Souk Madinat’taki restoranlardan birine girin, hiç pişman olmayacaksınız.

E burda İnsanlar dIŞarda İÇKİ İÇİYOR :)!

Evet, merak edilen konuya gelelim. Dubai’de, beklenenin aksine, insanlar dışarda, mekanlarda içki içebiliyor! Tabi ki her mekanda içki servisi yok, mekanların özel ruhsatı olması gerekiyor, ama baktığınızda pek çok yerde, hiç de gizli kapaklı olmadan hem de, çok güzel içkiler içebiliyorsunuz.

Özellikle Souk Madinat Jumeriah içerisinde pek çok restoranda içki içebiliyorsunuz, hatta kokteyl barlar bile var!

Trader Vic’s bizim en favori mekanımız oldu!  Burası, aslında 17 ülkede şubesi olan bir zincir. Yemek servisi de olan ama daha çok içkileri ile meşhur bir kokteyl bar.

(fotoğraf için teşekkürler timeoutdubai.com)

İçki menüsü çok geniş, çok özel ve lezzetli kokteyller yapıyorlar. Bazı geceler canlı Küba müzikleri bile oluyor. Kesinlikle gidilip görülmesi,  hatta uzun uzun keyif yapılması gereken yerlerin başında yer alıyor.

(fotoğraf için teşekkürler tradervicsmadinat.com)

Dubai Mall’un hemen dibindeki Karma Kafe de oldukça pahalı bir Asya restoranı, ancak aynı zamanda da nefis kokteyller yapan bir bar! Yemekler fazla pahalı gelebilir, gerçi içkiler de ucuz değil ama keyifli bir kokteyl yudumlamak ve bir yandan oturduğunuz yerden Dubai Mall Fountain gösterisini izlemek isterseniz harika bir yer!

Gidemediğimiz ama çok duyduğumuz diğer barlar ise, oldukça pahalı ve güzel bir Peru restoranı olan Coya, Grosvenor House Hotel’in terasında yer alan Siddharta Lounge, ve H Hotel’in tepesinde yer alan 40 Kong. Daha da çok seçenek isterseniz de sizi Dubai’nin en iyi 20 barı listesi için buraya alalım.

Dubai 2-3 günlüğüne giderseniz gezmesi görmesi keyifli bir yer. Sadece Dubai’ye gitmek için gidilir mi derseniz, bizce hayır:)  Ama yolunuz olur da düşerse, bu yazıdaki mekanları deneyin,  çok memnun kalacaksınız!

13 Comments

 • BestElvira

  April 2, 2019 at 3:30 am

  I see you don’t monetize happyweekendme.com, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks every month.
  There is one good method that brings decent money, you can google it: money making by
  bucksflooder

 • comprar viagra generico en españa

  April 7, 2019 at 6:52 pm

  La terapia cognitiva conductual (TCC) es un tratamiento común y altamente eficaz para los problemas psicológicos en general, pero también para la DE.

 • comprar viagra generico

  April 8, 2019 at 4:53 pm

  La mayoría de las causas de la disfunción eréctil pueden tratarse, los primeros resultados aparecen, aproximadamente, en 3 meses. Donde comprar Viagra

 • DE a los 30

  May 13, 2019 at 2:17 pm

  Pero sobre todo será fundamental intentar superar los problemas que estáis atravesado. Sin embargo, si esto ocurre en la mayoría de las relaciones sexuales durante al menos 3 meses es conveniente consultar con el médico.

 • newtown ntc33

  May 13, 2019 at 8:17 pm

  Make every sentence valuable and to the point. You end up being thinking, ways to generate a lot of traffic to my website page.
  To find the respond to this question you can spend big money. https://918Kiss.bid/downloads/219-download-ntc33

 • remedio

  May 14, 2019 at 12:46 pm

  Finalmente, en el aspecto medicamentoso, se debe revisar y modificar -si es posible- la utilización de fármacos que inhiben la respuesta eréctil o que aumentan el peso corporal con un tratamiento de la disfunción sexual asociada a la obesidad. http://www.elista.es/author/comjoo/

 • cialis generico

  May 16, 2019 at 2:19 pm

  Otro tratamiento para la DE es la inyección de Caverject (alprostadil) en el pene justo antes del sexo.

 • comprar cialis generico

  May 16, 2019 at 10:45 pm

  Podemos encontrar, incluso, productos “piratas” que se ofrecen como auténticos y pueden ser letales, como llegan a ser los originales que se autoadministran sin conocer los efectos secundarios. https://comprarcialis.online/

 • comprar cialis online

  May 17, 2019 at 5:50 pm

  Muchos hombres no aceptan que su rendimiento sexual disminuirá con el paso de los años, y, en algunos casos, la incapacidad de mantener la erección puede conducir a cuadros depresivos. Comprar cialis online seguro

 • Disfunción eréctil solucion

  May 18, 2019 at 11:55 pm

  Si usted ha tomado o está planeando tomar CIALIS, evite el consumo excesivo de alcohol (nivel de alcohol en sangre de 0,08% o superior), ya que puede aumentar el riesgo de mareos al ponerse de pie.

 • comprar levitra 10 mg

  May 19, 2019 at 8:05 pm

  Además, existen cremas que se aplican dentro de la uretra a través del meato, el orificio del pene. Comprar Levitra generico 5 mg

 • remedios para la impotencia

  May 20, 2019 at 10:19 am

  En lo que respecta a la información para el paciente que trae el medicamento (inserto), deberá añadirse. https://deremedios.icu/impotencia-masculina.html

 • disfunción eréctil remedios

  May 20, 2019 at 4:26 pm

  Una prueba que suele servir para determinar si el origen es físico o no, es comprobar si existen erecciones nocturnas, ya que si se dan, lo normal es que los problemas para mantener la erección suelan tener un motivo emocional. para la impotencia del hombre

Post a Comment